USA: Święto Pracy

Problemy emigrantów i konsekwencje złego prawa imigracyjnego znalazły się w centrum przesłania amerykańskich biskupów na tradycyjny Labor Day. Święto Pracy od 1882 r. obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w pierwszy poniedziałek września. W tym dniu w kościołach USA trwać będzie specjalna modlitwa w intencji robotników.

„Żywiołowa dyskusja na temat zmiany prawa imigracyjnego, w której niedawno uczestniczył cały naród, spolaryzowała nasze społeczeństwo i sparaliżowała Kongres” – czytamy w oświadczeniu amerykańskich biskupów. „Po zakończeniu debaty jesteśmy społeczeństwem zdezorientowanym i nieumiejącym rozwiązać jednego z najistotniejszych problemów naszego narodu – stwierdził bp Nicholas Di Marzio, przewodniczący komisji episkopatu do spraw krajowych. Hierarchowie wezwali do podjęcia na nowo debaty nad zmianą systemu imigracyjnego, aby znaleźć praktyczne i realistyczne rozwiązania. Wyznacznikami zmian prawa imigracyjnego powinny być takie kwestie jak: prawo do pracy, bezpieczne warunki pracy i godziwe zarobki. Episkopat przypomniał, że sytuacja ekonomiczna Stanów Zjednoczonych zależna jest w dużej mierze od pracy nielegalnych imigrantów, którzy, jak podkreślili biskupi: „zbierają dla nas z pól warzywa, sprzątają nasze biura, domy oraz opiekują się dziećmi”. Celem ustanowionego w XIX w. Święta Pracy było oddanie szacunku robotnikom. Dziś kojarzy się ono z pożegnaniem lata i przygotowaniem dzieci do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »