Czy będzie etyka i kto będzie jej uczył?

Po rozpoczęciu roku szkolnego dowiemy się, czy w radomskich szkołach wzrośnie zapotrzebowanie na etyków - napisała Gazeta Wyborcza.

Według rozporządzenia ministra edukacji od 1 września stopień z religii będzie wliczany do średniej i stanie się na świadectwie równoważny ocenom z innych przedmiotów. Teoretycznie nie zmieni to nic w nauce katechezy. Problem może być z zajęciami z etyki, które mogą wybierać uczniowie niezainteresowani nauką religii. Do tej pory w radomskich szkołach nie było lekcji etyki. Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w katechezie, mieli najczęściej w tym czasie wolne lub, jak mówi dyrektor VIII LO im. Jana III Sobieskiego Paweł Stępnikowski, mogli tę godzinę spędzić w bibliotece lub centrum informacji multimedialnej na terenie szkoły, gdzie podpisywali listę obecności. Czy teraz będzie większe zainteresowanie etyką, skoro dzięki dobrej ocenie z tego przedmiotu można będzie podwyższyć sobie średnią, dowiemy się niebawem - rodzice lub pełnoletni uczniowie będą musieli w najbliższych dniach zadeklarować, czy wybierają uczestnictwo w lekcjach religii, czy np. etyki. - W ubiegłych latach nie było zainteresowania etyką, więc nikt tego nie monitorował. Nikt też nie składał żadnej skargi, że mimo wyrażenia przez niego takiej chęci, nie zorganizowano zajęć z etyki - mówi Edyta Wójcik, dyrektorka radomskiej delegatury kuratorium oświaty. Ale osoby, które będą chciały od tego roku chodzić na zajęcia z etyki, na pewno są. Uczennica VII liceum im. K. K. Baczyńskiego jest chrześcijanką, ale nie katoliczką. - Nie wiem, jak będzie w mojej szkole, wszystkiego dowiem się dopiero po rozpoczęciu roku. Jak dla mnie etyka jest interesująca i może jej uczyć nawet ksiądz, jeśli nie będzie poruszał katolickich tematów - mówi licealistka. Wiadomo jednak, że radomska kuria nie przewiduje, aby to księża nauczali etyki w szkołach. - Mają bardzo dużo pracy, także w parafiach - mówi ks. Sławomir Fundowicz z kurii diecezji radomskiej. W razie dużego zainteresowania etyką dyrektorzy będą zwracać się do wydziału edukacji radomskiego magistratu z informacją, że potrzebują nauczyciela, który ma uprawnienia do prowadzenia tego przedmiotu. A kto może uczyć etyki? - Nie są jeszcze szczegółowo określone kwalifikacje, jakie musi posiadać osoba nauczająca tego przedmiotu, ale na pewno może to być magister filozofii lub osoba, która ukończyła studia podyplomowe z etyki - wymienia Edyta Wójcik. - Podręczników do etyki też nie ma zbyt wielu i trudno mówić, jakie będą obowiązywać. To nauczyciel wskazuje, z jakim podręcznikiem chce pracować na lekcjach - dodaje. Jeśli zebrałaby się odpowiednia liczba uczniów określonego wyznania, istnieje także możliwość zorganizowania katechezy z religii innej niż katolicka. Edyta Wójcik ma nadzieję, że możliwe byłoby porozumienie z Kościołami i związkami wyznaniowymi. Zajęcia z etyki bądź innej religii mogą mieć też charakter międzyklasowy lub międzyszkolny. - Nie ma żadnych problemów, aby uczniowie z VIII LO w zajęciach o takim charakterze uczestniczyli - zapewnia dyrektor Stępnikowski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »