Aleksy II: Kościół katolicki i prawosławie reprezentują bliskie sobie stanowiska

Przebywający z wizytą we Francji patriarcha Moskwy i Wszech Rusi Aleksy II podkreślił w rozmowie z czasopismem "La Vie", że Kościół katolicki i Kościoły prawosławne reprezentują w sprawach aktualnych bliskie sobie stanowiska.

Przebywający z wizytą we Francji patriarcha Moskwy i Wszech Rusi Aleksy II podkreślił w rozmowie z czasopismem "La Vie", że Kościół katolicki i Kościoły prawosławne reprezentują w sprawach aktualnych bliskie sobie stanowiska. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przebywa w Strasburgu, gdzie 2 października na forum Parlamentu Europejskiego wygłosi przemówienie. Dzień wcześniej przyjmie go katolicki arcybiskup tego miasta Jean-Pierre Grallet. W wywiadzie dla "La Vie" Aleksy II potępił "zgubny charakter rozpowszechnionej dziś szeroko kultury śmierci, która zmusza nas do akceptowania aborcji, eutanazji i par homoseksualnych żyjących w związkach". Zapytany o możliwość spotkania z Benedyktem XVI patriarcha Aleksy II oświadczył po raz kolejny, że ten temat nie znajduje się "w porządku dnia w Rosji, choć nigdy nie został odrzucony, nawet w trudnych czasach". Prawosławny hierarcha podkreślił, że obaj z papieżem są zgodni co do tego, że przede wszystkim musi dojść do "prawdziwego postępu" we wzajemnych stosunkach, aby takie spotkanie nie pozostało tylko jakimś specjalnym gestem i wydarzeniem medialnym. Aleksy II podkreślił w tym kontekście, że wkład na rzecz obrony rodziny i związanych z tym wartości już sam w sobie stanowi wspólny fundament, na którym sprawdzać się będzie dalsza współpraca. "Jestem przekonany, że jednym z pierwszych obowiązków naszych Kościołów dzisiaj jest głoszenie wartości Ewangelii i życia chrześcijańskiego". Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego stwierdził, że te wszystkie problemy poruszy w przemówieniu, jakie wygłosi 2 października na forum Parlamentu Europejskiego. "Jest sprawą oczywistą, że niektóre tendencje współczesnego świata, jak sekularyzacja, relatywizm religijny, wyłączenie religii z życia społecznego, propagowanie kultury konsumpcji i rewizja norm etycznych wymagają wspólnej odpowiedzi, jaką muszą dać prawosławni i katolicy" - powiedział patriarcha Aleksy II. Przypomniał, że zadaniem Kościołów jest obrona rodziny i wskazywanie społeczeństwu na zagrożenia, które wpływając na łagodzenie ustawodawstwa przyczyniają się do aborcji, eutanazji i legalizacji związków homoseksualnych. "Czy wierność Chrystusowi i przestrzeganie przykazań Bożych pozostaną podstawą życia współczesnych chrześcijan? - pytał patriarcha Aleksy. - Czy wiedza o wieczności i odpowiedzialność wobec tej wieczności będzie miarą naszych działań? Czy potrafimy przeciwstawić się pokosom i zagrożeniom tego świata? Odpowiedź każdego chrześcijanina będzie miała wpływ na przyszłość cywilizacji chrześcijańskiej" - stwierdził prawosławny patriarcha. We wtorek 2 października patriarcha Aleksy II uda się w dalszą drogę do Paryża, gdzie zostanie przyjęty przez arcybiskupa stolicy Francji, oraz przewodniczącego Konferencji Biskupów Francuskich, kard. Jean-Pierre Ricarda.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »