10. rocznica wizyty Jana Pawła II w Rio de Janeiro

Emerytowany metropolita Rio de Janeiro, kard. Eugęnio de Araújo Sales upamiętnił dziesiątą rocznicę drugiej wizyty Papieża-Polaka w Rio de Janeiro, która odbyła się w dniach 2-5 października 1997 roku z okazji II Światowego Spotkania Rodzin.

- Wizyta Jana Pawła II w Rio de Janeiro pozostawiła głęboki ślad w życiu osób i całego społeczeństwa - napisał w liście do wiernych emerytowany metropolita Rio de Janeiro, kard. Eugęnio de Araújo Sales. Hierarcha upamiętnił w ten sposób dziesiątą rocznicę drugiej wizyty Papieża-Polaka w tym mieście. Odbyła się ona w dniach 2-5 października 1997 roku z okazji II Światowego Spotkania Rodzin. Umocnienie życia chrześcijańskiego, zobowiązanie do praktykowania religii, konieczność kroczenia drogą przykładu Ojca Świętego oraz umocnienie wartości rodzinnych - to zdaniem kardynała owoce papieskiej pielgrzymki z 1997 r. Ponadto purpurat przypomina wielkie wydarzenia, które towarzyszyły tej wizycie. Do Rio de Janeiro przybyli wtedy pielgrzymi z prawie 100 krajów na spotkanie papieża z rodzinami. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 16 tys. osób. Największą grupę pielgrzymów z zagranicy stanowili Meksykanie. Obecność swoją zaznaczyły również wspólnoty indiańskie z Boliwii i Amazonii. W odbywającym się również czasie papieskiej pielgrzymki II Duszpasterskim Kongresie Teologicznym uczestniczyło 110 delegacji z 86 krajów oraz kardynałowie i biskupi. Podczas Kongresu poruszono m.in. problem narkomanii, biedy, seksualności, prawa do macierzyństwa, ewangelizacji świata. Mszę św. na zakończenie spotkania w parku Flamengo koncelebrowało 450 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1250 księży. Uczestniczyło w niej 2,5 miliona chrześcijan. Wydarzenie to było transmitowane na cały świat poprzez telewizje i radio. Akredytowanych było 2500 dziennikarzy. Kard. Sales wspominając papieską wizytę zastanawia się, "dlaczego przy tak wielkiej łasce doszliśmy do sytuacji, w której znajdujemy się dziś", a także "co uczynić, aby wprowadzić w praktykę ten niecodzienny fakt, który Bóg nam dał poprzez tak znaczące spotkanie". "Niech każdy odpowie powyższe pytania w głębokości swojego serca. Jezus nas nie opuści. Oczekuje jedynie, że my się do Niego nawrócimy - zaapelował hierarcha. "Bóg ofiaruje swoje wsparcie. Człowiek przyjmuje lub odrzuca Bożą propozycję. Przy okazji tej rocznicy jest ważne, aby zastanowić się nad naszą odpowiedzialnością za wykorzystanie tej wizyty" - stwierdził kardynał. Emerytowany arcybiskup Rio de Janeiro przypomniał także zachwyt Jana Pawła II nad miastem, wyrażony podczas spotkania z uczestnikami Kongresu. - Miasto Rio de Janeiro inspiruje. Widzi się tu Bożą ludzką architekturę. Inspiracja ta jest ważna dla rodzin, gdyż one również stanowią połączenie architektury Boskiej i ludzkiej - kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II. Jednocześnie kard. Sales wspomina wspólną podróż helikopterem z Ojcem Świętym, wyrażając przekonanie, że oglądana wówczas przez nich panorama miasta natchnęła papieża do wypowiedzenia przytoczonych wyżej słów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »