GN: Prymas ze Śląska

Do „Gościa Niedzielnego” został dołączony dodatek specjalny o kardynale Auguście Hlondzie, założycielu „Gościa Niedzielnego” i pierwszym powojennym prymasie Polski.

W dodatku m.in. o trudnościach, które towarzyszyły powstawaniu diecezji katowickiej, o powstaniu „Gościa Niedzielnego”, o tułaczce wojennej kard. Hlonda i walce o wolność ojczyzny, a także na temat jego stanowiska wobec komunizmu. Poza tym w najnowszym "Gościu":

 

Alfa na początek [Marcin Jakimowicz]

„Jak człowiek usiądzie i zje coś dobrego, to od razu jest chętny do rozmowy” – w tej wypowiedzi ks. Antoni Miciak trafnie scharakteryzował siłę, jaka tkwi we wspólnocie stołu. Tę siłę wykorzystuje metoda ALPHA. W dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina opisuje na czym ta metoda polega. Skierowana jest  przede wszystkim do osób niewierzących lub oddalonych od Kościoła. Punktem wyjścia jest wspólny posiłek i rozmowa. Druga część spotkania to wykład multimedialny: ktoś mówi świadectwo, wykłada pewne zagadnienie. Potem jest spotkanie w grupach, gdzie uczestnicy pogłębiają temat. Skuteczność kursów ALPHA wynika stąd, „że uczestników stara się najpierw zanurzyć w pięknie chrześcijaństwa, pomóc w nawiązaniu osobistej relacji z Chrystusem, a dopiero potem katechizować” – pisze Autor.

 

Komu pomaga papież [Beata Zajączkowska]

Na różnego rodzaju dzieła dobroczynne Watykan przeznaczył w ubiegłym roku
275 mln EURO. To kwota wyższa niż budżet na funkcjonowanie państwa watykańskiego czy działanie Stolicy Apostolskiej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Beata Zajączkowska pisze o tym, skąd papież ma pieniądze na działalność charytatywną oraz komu udzielił materialnego wsparcia.

 

Więzień z alei Niepodległości [Barbara Gruszka-Zych]

Ks. Władysław Lazar został aresztowany przez KGB na Białorusi ponad trzy miesiące temu. 45-letni kapłan wybudował kościół, stworzył prężną parafię, był serdeczny w kontaktach, zdobył autorytet wśród miejscowych. Miał wybudować kolejne trzy kościoły w innych miejscowościach. Nie wiadomo, gdzie, kiedy i za co został aresztowany. Ks. Lazar został w prasie nazwany katolickim „szpiegiem”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »