Watykańskie "motory się rozgrzewają"

Nie tylko 8 kardynałów z całego świata mianowanych przez papieża Franciszka 13 kwietnia, ale także szefowie poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej wnoszą swój wkład w prace dotyczące reformy centralnych urzędów Kościoła – twierdzi znany włoski watykanista, Andrea Tornielli.

Na łamach portalu vaticaninsider zaznacza, że podczas zaplanowanego na początek października spotkania tego gremium, poruszonych zostanie szereg kwestii dotyczących życia Kościoła powszechnego. Nie będzie natomiast mowy o sprawach związanych z tzw, „bankiem watykańskim”. W tytule dodano, że „motory się rozgrzewają”. Jak twierdzi Tornielii porządek obrad posiedzeń grupy ośmiu kardynałów, którzy mają służyć Ojcu Świętemu radą w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowaniu projektu rewizji Konstytucji Pastor Bonus jest już ustalony. Jak wiadomo mają się one odbyć w dniach 1-3 października.

Tornielli przypomina, że w skład tej grupy Papież Franciszek powołał: kardynałów Giuseppe Bertello (Watykan), Francisco Javiera Errázuriza Ossę (Chile), kard. Oswalda Grac. iasa (Indie), Reinharda Marxa (Niemcy); Laurenta Monsengwo Pasinyę, (Demokratyczna Republika Konga); Seana Patricka O’Malleya, (USA); George'a Pella, (Australia); Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, (Honduras), jako koordynatora; oraz bpa Marcello Semeraro, (Włochy), jako sekretarza. Zanim purpuraci spotkają się z papieżem, już w przyszłym tygodniu rozmawiać będą ze sobą nieformalnie w Rzymie, aby opracować jak najwięcej szczegółów i sprawić, żeby spotkania w obecności papieża były na tyle efektywne, na ile jest to możliwe.

Watykanista „La Stampy” dodaje, że w minionych miesiącach kardynałowie byli ze sobą w kontakcie, wymieniali idee i propozycje. Nade wszystko zebrali materiały i prośby pochodzące z episkopatów, do których sami należą. Ale Kuria Rzymska, to znaczy najbliżsi współpracownicy papieża, nie zostali z tego procesu wyłączeni. Bowiem wszyscy szefowie dykasterii przedstawili swoje propozycje reformy czy też udoskonalenia koordynacji między urzędami Kurii podczas spotkania z Ojcem Świętym 10 września. Każdy z nich w zarysie przedstawił przekazane już wcześniej propozycje.

Wśród kwestii, które grupa 8 kardynałów omówi z papieżem, Tornielli wymienia dwa wielkie tematy: po pierwsze życie Kościoła - kolegialność, relacja między Rzymem a Kościołami partykularnymi, relacja między Kurią a konferencjami episkopatów, możliwa reforma Synodu Biskupów. Zaznacza, że w tych kwestiach zebrano już sporo materiałów.

Drugą ważną sprawą jest reforma Kurii Rzymskiej, z wyłączeniem tzw. „banku watykańskiego” - IOR , gdyż tą sprawą zajmuje się komisja ustanowiona 26 czerwca pod przewodnictwem kard. Raffaele Fariny. Mowa będzie o usprawnieniu Kurii, często postrzeganej jako centralny organ zarządzania Kościołem, a nie jako organ służący powszechnej posłudze Biskupa Rzymu. Chodzi na przykład o połączenie niektórych papieskich rad (z których część mogłaby połączyć się w nowej Kongregacji ds. Świeckich). Kolejna kwestia dotyczy struktury Sekretariatu Stanu.

W dyskusji ośmiu purpuratów z papieżem będzie też trzeba postanowić, czy zmierzać do utworzenia nowej funkcji „moderatora Kurii” jak to zaproponował kardynał Francesco Coccopalmerio. Wówczas Sekretarz Stanu zajmowałby się relacjami międzynarodowymi, zaś moderator Kurii jej wewnętrznym funkcjonowaniem.

Tornielli przypomina ponadto wypowiedź Ojca Świętego podczas spotkania z dziennikarzami w drodze powrotnej z Rio de Janeiro do Rzymu. Pytany o sytuację osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach papież zasugerował, że podczas spotkania z grupą 8 kardynałów chciałby też mówić o duszpasterstwie małżeństw. Dodał wówczas, że kwestii tej warto też poświęcić obrady Synodu Biskupów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KURIA, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »