„Ojcze Święty, módl się o pokój dla Demokratycznej Republiki Konga”. Z takim apelem do Papieża Franciszka zwróciła się żona prezydenta tego afrykańskiego kraju, ogarniętego kolejną krwawą wojną.
W swym liście Marie Olive Lembe Kabilakabange pisze do Papieża o ogromnym cierpieniu Kongijczyków, od dziesięcioleci zmuszonych ponosić bolesne konsekwencje kolejnych wojen. Wspomina o cierpieniu dzieci i milionach ludzi, którzy zginęli w Kongu. W tym kontekście warto wspomnieć, że wojna w tym kraju pochłonęła najwięcej istnień ludzkich od czasów II wojny światowej. Żona prezydenta Josepha Kabili prosi Franciszka o modlitwę za Kongijczyków oraz słowo pociechy i nadziei dla tego narodu w większości katolickiego, który marzy o tym, by żyć w pokoju i harmonii.
Tymczasem konflikt w regionie Północnego Kiwu przybiera na sile. Regularne starcia między rebeliantami z ugrupowania M23 a siłami rządowymi sprawiają, że z każdym dniem rośnie liczba uchodźców. Niewydolne struktury państwa nie są w stanie objąć pomocą potrzebujących. Działające na miejscu organizacje charytatywne, także kościelne, alarmują, że region stoi w obliczu potężnej katastrofy humanitarnej.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.