Szpitalne zawirowania

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się, na wniosek posłów PiS, sprawą komercjalizacji i prywatyzacji szpitali - zapowiedzieli w czwartek przedstawiciele wnioskodawców. Według polityków PiS niepokojącym przykładem jest sytuacja w szpitalu w Gdańsku-Zaspie.

Poseł PiS Maciej Łopiński powiedział na czwartkowej konferencji w Sejmie, że dotychczasowa dyrektor tego szpitala Krystyna Grzenia została zwolniona "w trybie nagłym".

"Została (odwołana) nie dlatego, że się kategorycznie sprzeciwiała komercjalizacji. Została odwołana dlatego, że zwracała uwagę na ryzyka i zagrożenia, które są związane z tym procesem. Niestety nikt nie chciał jej słuchać" - mówił Łopiński. Jego zdaniem następca odwołanej dyrektor "pewnie nie będzie miał takich wątpliwości".

Zarząd Województwa Pomorskiego odwołał Grzenię ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie 10 września. Powodem decyzji - jak poinformował Urząd Marszałkowski - była utrata zaufania zarządu do dyrektora, wynikająca z odmiennej wizji zarządzania placówką. Na p.o. dyrektora placówki został powołany Piotr Wróblewski, a kolejny szef szpitala ma być wybrany w konkursie.

Według szefa sejmowej komisji zdrowia, posła PiS Tomasza Latosa, zdarzenie w gdańskim szpitalu jest przykładem sytuacji, gdy "z góry przychodzi rozkaz komercjalizacji" i przestają się liczyć kompetencje dyrektora szpitala.

Latos poinformował, że na jego wniosek w październiku komisja zdrowia zajmie się tematem komercjalizacji szpitali.

Poseł zaznaczył, że PiS wielokrotnie ostrzegało "przed złymi skutkami ustawy o działalności leczniczej i zmuszaniu publicznych szpitali do komercjalizacji, a następnie do prywatyzacji".

"To nic nie daje pacjentom, to nic nie daje systemowi" - stwierdził Latos. Dodał, że w efekcie szpitale będą musiały działać dla zysku, co będzie skutkowało ograniczeniami w przyjmowaniu pacjentów w nierentownych i przynoszących straty oddziałach.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r. Zgodnie z jej zapisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, mogą skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Warunkiem uzyskania dotacji jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
13°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »