Zmarł autor "Polowania na Czerwony Październik"

Znany amerykański pisarz, autor powieści szpiegowskich i thrillerów politycznych, Tom Clancy zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 66 lat - podają amerykańskie media. Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza książka "Polowanie na Czerwony Październik".

"Bestsellery Clancy'ego stały się wielomilionowym biznesem, obejmującym również ekranizacje jego powieści i luźno oparte na jego książkach gry wideo" - pisze "Time". "Pisarz, który wyznaczył nowe standardy precyzyjnych technicznie powieści militarnych" - tak określa go "New York Daily News".

Już pierwsza z powieści Clancy'ego, opublikowane w 1984 roku "Polowanie na Czerwony Październik", została sprzedana w 5 milionach egzemplarzy. Na jej podstawie powstał kasowy film pod tym samym tytułem. Akcja wielu powieści Clancy'ego toczyła się wokół zimnej wojny i jej następstw. Wśród najbardziej znanych jego książek są także: "Suma wszystkich strachów", "Czas patriotów" i "Stan zagrożenia".

Tom Clancy urodził się 12 kwietnia 1947 w Baltimore. Studiował filologię angielską na Baltimore Loyola College, a przed debiutem literackim pracował w agencji ubezpieczeniowej. Przyszły autor powieści sensacyjnych od najmłodszych lat pasjonował się historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk dały przyszłemu pisarzowi podręczniki przeznaczone dla inżynierów i wojskowych.

"Polowanie na Czerwony Październik" było pierwszą powieścią z cyklu 12 książek, których bohaterem jest Jack Ryan - były oficer marines, historyk i analityk z CIA, który pod piórem Clancy'ego zostaje w końcu prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ta fikcyjna postać występuje w "Czasie patriotów", "Stanie zagrożenia" czy "Sumie wszystkich strachów". Bohaterem kilku kolejnych powieści Clancy'ego jest syn Jacka Ryana.

Clancy miał przyjaciół z kół wojskowych i służb specjalnych, tak w USA, jak i za granicą. Pisarz w swojej twórczości korzystał z informacji, które otrzymywał od nich, choć w 2003 r. w wywiadzie dla CNN podkreślił, że nigdy nie ujawnił informacji tajnych lub szczegółów działania służb specjalnych, których opisanie mogłoby narazić ich funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo.

Twórczość Clancy'ego to klasyka powieści sensacyjnych na temat kulis działania agend rządowych i sił zbrojnych: od szczebla plutonu piechoty do broni kosmicznej. Kolejne powieści autora były bardzo dobrze przyjmowane i okupowały szczyty list bestsellerów. Powstało też kilka filmów na podstawie jego książek.

Wiele powieści Clancy pisał z pomocą innych pisarzy, na przykład cykl 12 książek o OP-Center (czyli powieściowym Narodowym Centrum Rozwiązywania Kryzysów) powstał we współpracy ze Stevem Pieczenikiem i Jeffem Rovinem, a 10 powieści o Net Force (fikcyjne siły specjalne) - ze Steve'em Perrym. W sumie Clancy firmował swoim nazwiskiem około 80 książek, w większości napisanych we współpracy z ghostwriterami.

Tom Clancy brał też udział w tworzeniu gier komputerowych, których był pasjonatem, na motywach swoich powieści. Clancy był też właścicielem wytwórni gier komputerowych.

Clancy przez całe życie popierał Republikanów, a w jego książkach można znaleźć pochlebne odniesienia do działań konserwatywnych polityków, szczególnie lubianego przez pisarza Ronalda Regana. Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku Clancy oświadczył, że część winy za zamachy spada na lewicowych polityków, którzy sabotowali poczynania CIA.

Pisarz był dwukrotnie żonaty. Według tygodnika "Time" Clancy zmarł w szpitalu w rodzinnym mieście Baltimore.

W grudniu 2013 roku ukaże się kolejna książka pisarza pt. "Command Authority", w której pojawi się jego ulubiony bohater - Jack Ryan

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2013 00:24

  Wiele z powieści Clancy'ego - tych własnych i firmowanych - jest po amerykańsku naiwne, prezentuje uproszczone amerykańskie widzenie reszty świata, prosty podział na Dobro i Zło, gdzie dobrzy to nasi, a źli to obcy, gdzie źli nasi - to zdrajcy, a dobrzy obcy - ludzie honoru. Ale też do takiej kategorii czytelników była jego twórczość  adresowana, nie rozchwianych psychicznie intelektualistów.

  Ale jest w nich wszystkich powieściach Coś. To coś co je wszystkie łączy to patriotyzm. Patriotyzm narodu-zlepka bez przeszłości, bez tysiącletniej przeszłości. "Czas patriotów" jest w nich, powieściach, dla ich bohaterów - ustawicznie. I nikt nie mówi, nawet na myśl przyjść nie może, że patriotyzm to obciach, że ciemnogród, że faszyzm.

  Żal, wielki żal, że odszedł, że już nic nie napisze. Ale też żal, że Polska nie ma takiego, to prawda - niekoniecznie wielkich intelektu lotów, pisarza.

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »