Liczba emigrantów ciągle rośnie - a GUS... milczy. Czy dlatego, by nie zaszkodzić władzy?
2,13 mln Polaków przebywało za granicą w końcu 2012 roku - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Oznacza to wzrost o 70 tys. w stosunku do 2011 r.. W porównaniu do roku 2010 jest to już o 130 tys. więcej. Oznacza to, że Polacy - pomimo prognoz, iż będą wracać, a także mimo spowolnionego tempa rozwoju gospodarczego na zachodzie Europy - wciąż opuszczają nasz kraj. Jesteśmy blisko rekordu emigracji z 2007 roku, gdy liczba Polaków, którzy wyjechali z Polski osiągnęła 2,27 mln.
Gazeta podaje też, że wśród tych, którzy opuścili nasz kraj jest aż 1,6 mln "rezydentów", tzn. osób, które przebywają za granicą ponad rok. "Gdyby potwierdziły się te informacje, oznaczałoby to, że spełniają się najgorsze z możliwych scenariuszy" - mówi prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego.
Polskę opuszczają głównie ludzie młodzi. Spośród 2 mln Polaków, którzy są od niedawna na emigracji, ponad 1,4 mln ma mniej niż 40 lat, w tym jest 226 tys. dzieci do 15. roku życia.
Z informacji, jakie zdobyła "Rzeczpospolita" wynika, że GUS, choć posiada powyższe dane od pewnego czasu, opóźnia ich publikację z powodu sytuacji politycznej. Chodzi o to, by informacje te nie zaszkodziły Platformie Obywatelskiej w mającym się odbyć 13 października referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Rzecznik GUS tłumaczy opóźnienie pracami nad spisem powszechnym, choć przyznaje, że liczbą naszych emigrantów GUS już dysponuje. "Pracujemy nad tym, by ją opisać - tłumaczy. Dane mają być opublikowane 18 października.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.