Proroctwo – wiadomość z nieba

Czym jest dar proroctwa? Jak to działa? I po co dziś Kościołowi taki charyzmat?

Jak ten dar się objawia?

Kiedy Bóg objawia się w darze proroctwa, objawienie Jego miłości przyjmuje rozmaite formy. Może być konkretnym przekazem słownym, wypowiadanym przez osobę prorokującą, może też przyjąć formę obrazu pojawiającego się w świadomości którejś z osób posługujących modlitwą – wymaga wtedy jednak krótkiego opisu i wyjaśnienia. Proroctwo ujawnia się także poprzez cytaty z Pisma Świętego w postaci gotowych słów, a nawet samych tylko sigli pozwalających odnaleźć dany fragment w Biblii i następnie odczytać go jako słowo szczególnie przez Boga wypowiedziane w kontekście życia danej wspólnoty czy osoby.

Zdarza się również tak, że proroctwo pojawia się w świadomości osoby przekazującej przesłanie w postaci niezrozumiałych słów (proroctwo w językach), lub słów mających swoje znaczenie w innym języku, którego prorokujący nigdy się nie uczył. Takie proroctwo może i powinno być wypowiedziane, ale tylko wtedy, gdy wśród posługujących jest osoba posiadający tzw. dar tłumaczenia języków, która potrafi oddać w sposób zrozumiały sens przesłania.

Wreszcie proroctwo może tez przybrać formę pieśni czy gestu, który rodzi się spontanicznie w trakcie modlitwy i objawia obecność Ducha Bożego pośród modlących się osób.

Rozeznanie i posłuszeństwo

Ważne jest jednak, aby zawsze obcując z takim czy innym sposobem manifestowania się daru proroctwa, pamiętać o podstawowym zaleceniu św. Pawła: Tak więc moi bracia, troszczcie się o łaskę prorokowania i nie przeszkadzajcie w korzystaniu z daru języków! Lecz niech wszystko odbywa się godnie i w należytym porządku! ( 1 Kor 14, 39). Jednym ze znaków Bożego działania na modlitwie jest pokój i harmonia. A porządek, o którym pisze św. Paweł wyraża się poprzez posłuszeństwo Kościołowi reprezentowanemu przez kapłana odpowiedzialnego za wspólnotę.

*Dr Aleksander Bańka jest filozofem i politologiem, adiunktem w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  jednym z liderów Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji katowickiej przy parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach oraz autorem kilku książek o tematyce z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

Więcej informacji o działalności Centrum Duchowości znajdziesz na www.centrumduchowosci.pl

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  08.10.2013 19:21
  Super lektura!
 • prawda
  09.10.2013 00:30
  co to za masonskie, iluminackie, wyznawcow Szatana, oko Horusa na tym zdjeciu ?
 • adam
  10.10.2013 20:12
  Byłem kiedyś w odnowie na studiach. Ostatnio kilka razy byłem na tzw mszach z modlitwą o uzdrowienie. Mnogość wypowiadanych tam proroctw skłania mnie obecnie do odrobiny sceptycyzmu. Jednak wolę katolicyzm racjonalny obecnie.
 • Tezeusz
  06.06.2016 22:23

  Wątek jest o proroctwach, więc w obrębie tego tematu dam Księżom i Katolikom poważnie do myślenia...

   

  O. Enzo Bianchi, który w 2014 roku został mianowany przez papieża Franciszka konsultorem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan uważa, że objawienia fatimskie to oszustwo...

   

  Żródło:

  http://wpolityce.pl/kosciol/277055-konsultor-papieskiej-rady-popierania-jednosci-chrzescijan-uwaza-ze-objawienia-fatimskie-to-oszustwo

   

  W nawiązaniu do tej bardzo podejrzanej wypowiedzi pytam się:

  Co się stało z prawdziwą siostrą Łucją?

   

  https://www.youtube.com/watch?v=cNRvheJGYYs

   

  Porównanie prawdziwej Siostry Łucji z Jej sobowtórką:

  http://www.novusordowatch.org/_Media/twolucys2_med.jpeg

   

  (Papież Paweł VI i papież Jan Paweł II zostali wprowadzeni w błąd... ).

   

  A żeby było jeszcze ciekawiej, poważniej, pytam się, co się stało z prawdziwym papieżem Pawłem VI ?:

   

  http://images48.fotosik.pl/1/79eecc7836f95810.jpg

  http://kobol.blox.pl/resource/pawelVI.PNG

   

  Pytam się jako katolik polskiego Episkopatu w kontekście pontyfikatu papieża Franciszka, dalej udajecie, że nic się nie dzieje?...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »