Rodzice i proboszcz danej parafii wspólnie zdecydują o tym, kiedy posłać dziecko do pierwszej komunii świętej. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zmienił zasady przygotowania do tego sakramentu w tamtejszej archidiecezji.
"To indywidualne podejście do spraw życia sakramentalnego" - tak metropolita tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej swoją decyzję oraz założenia dekretu kurii w tej sprawie.
Jak dodał, kościół szczecińsko-kamieński jest pierwszą diecezją w Polsce, gdzie wprowadzono nowe zasady udzielania sakramentu pierwszej komunii świętej.
"Może ona przebiegać teraz podobnie jak uroczystość sakramentu chrztu świętego, czyli nie zdziwcie się państwo, jeśli zobaczycie w zwykłą niedzielę na mszy, że dziecko przystępuje do pierwszej komunii świętej. Może to mieć miejsce w dowolnym terminie przez cały rok, nawet w dniu powszednim - powiedział arcybiskup.
Jak mówił, nadal zwyczajowo w maju mogą się odbywać komunie grupowe. Wszystko zależy od woli rodziców i wspólnie podjętej z proboszczem decyzji.
Jak podkreślał hierarcha, najistotniejszym kryterium jest nie wiek dziecka czy klasa szkolna, ale dojrzałość i świadomość dziecka. Będzie mogło ono przystąpić do tego sakramentu niekoniecznie tak, jak to się dotychczas odbywało zwyczajowo w wieku ośmiu lat, ale również wcześniej czy później. "To indywidualna sprawa, kiedy dziecko jest na tyle dojrzałe duchowo, by przystąpić do sakramentu. Najlepiej znają je rodzice, więc to od nich będzie zależeć ostateczna decyzja" - podkreślił metropolita.
Arcybiskup zabrał też głos w sprawie dotyczącej przypadków pedofilii w kościele. "Każdy z tych faktów jest ogromnym bólem, smutkiem, raną zadaną młodemu człowiekowi i wspólnocie Kościoła. To cierpienie, przez które jako Kościół, podejmując te fakty, chcemy przejść" - mówił abp Dzięga, który jest przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Podkreślił zdecydowane działanie Kościoła w tej sprawie, m.in. przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski program prewencyjny.
W ubiegłym tygodniu biskupi przyjęli dokument o zasadach prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, jakie mogą się zdarzyć w Kościele.
Poinformował, że "w odniesieniu do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w jednym przypadku zapadł już wyrok w sprawie pedofilii wśród duchownych; jedna sprawa toczy się w sądzie, a przypadku trzeciej toczy się wewnętrzne postępowanie wyjaśniające". "Ta sprawa miała miejsce poza naszą diecezją, jest przedawniona, dotyczy osoby niebędącej duchownym, ale związanej z Kościołem, która obecnie przebywa na terenie naszej diecezji" - wyjaśnił, podkreślając, że Kościół z całą mocą chce wyjaśnić nawet takie przypadki.
Abp Dzięga poinformował, ze w diecezji trwają już przygotowania do planowanej kanonizacji Jana Pawła II, która ma się odbyć 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie. Podobnie jak w innych częściach Polski odbędą się uroczystości dziękczynne, w Szczecinie połączone z Marszem dla Życia 18 maja. Już teraz zgłaszają się biura i parafie organizujące pielgrzymki na watykańskie uroczystości - dodał.
Metropolita wyraził nadzieję, że Szczecin włączy się też w Światowe Dni Młodzieży, które zaplanowano z udziałem papieża Franciszka w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. na krakowskich Błoniach. Ufam, że Szczecin będzie mógł gościć młodzież z całego świata tuż przed wyjazdem do Krakowa - mówił.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.