Ks. prof. Kowalczyk: Europa powinna być federacją narodów

Europa powinna być federacją narodów, a nie zunifikowanym megapaństwem wyobcowanym z kultury, tradycji i historii poszczególnych państw narodowych - powiedział ks. prof. Stanisław Kowalczyk z KUL, który wygłosił referat w czasie trwającego w Radomiu Tygodnia Społecznego.

Przebiega on pod hasłem "Polska - Tożsamość - Europa. Pytania o współczesny patriotyzm". Ks. prof. Kowalczyk zauważył, że "fakt integracji europejskiej jest procesem naturalnym i w zasadzie pozytywnym, ale w ramach Unii Europejskiej lokalno-narodowe patriotyzmy występują w dalszym ciągu". Stwierdził, że ten fakt zobowiązuje Polaków do ustawicznej troski o swe interesy ekonomiczne i ochronę własnej kultury. Dlatego też - mówił dalej prelegent - Europa powinna być federacją narodów, a nie zunifikowanym megapaństwem wyobcowanym z kultury, tradycji i historii poszczególnych państw narodowych. Zdaniem ks. Kowalczyka, jedną z dotkliwych chorób dotykających człowieka jest amnezja, w wyniku której traci on świadomość własnej tożsamości i przeszłości. Podkreślił, że przyszłość można kształtować jedynie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia i świadomość własnej obecnej kondycji. Ks. Kowalczyk powiedział też, że współczesne pokolenie Polaków jest dziedzicem całej dotychczasowej historii Polski: jej tysiącletnich dziejów, w których etapy pozytywno-dynamiczne i pomyślne przeplatają się z okresami stagnacji moralnej i klęskami militarnymi. Dodał, że przejawem patriotyzmu jest wdzięczność tym wszystkim, którzy w ciągu kolejnych stuleci współtworzyli Polskę pracą swych rąk i umysłów, a w momentach zagrożeń bronili jej tożsamości i niepodległości niejednokrotnie za cenę życia. - Współczesna Polska istnieje na mapach świata dzięki tym pokoleniom, które walczyły podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, budowały kraj w okresach międzywojennym i powojennym, ginęły w Katyniu i Powstaniu Warszawskim. Okupanci hitlerowski i sowiecki niszczyli bezwzględnie historyczną pamięć Polaków, dlatego z tym większą troską należy odkrywać białe karty najnowszej historii naszego narodu - mówił ks. Kowalczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  wiecej »