Rzym: Seminarium dla kościelnych rzeczników

Jak informować o Kościele w sposób skuteczny i konstruktywny? Temu zagadnieniu poświęcone było VI Seminarium dla pracowników kościelnych biur prasowych. W trzydniowym spotkaniu zorganizowanym na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie wzięło udział 300 osób z 60 krajów.

Wiodącym tematem referatów było komunikowanie w Kościele a kultura kontrowersji. Grono prelegentów tworzyli zarówno biskupi, wykładowcy dziennikarstwa, jak i dziennikarze specjalizujący się w tematyce kościelnej. Myślą przewodnią Seminarium stały się słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas wywiadu udzielonego niemieckim mediom przed podróżą apostolską do Bawarii w 2006 roku. Papież przypomniał wtedy, że nauczanie Kościoła nie jest jedynie zbiorem zakazów, ale przede wszystkim pozytywnym przekazem prawd ewangelicznych. W tym świetle uczestnicy Seminarium zastanawiali się nad nowymi sposobami komunikowania Dobrej Nowiny. Świat mediów daje bowiem wiele nowych możliwości, stwarzając jednocześnie nieistniejące dotąd wyzwania. Nie jest łatwo pamiętać o przekazie pozytywnym w mediach, które często karmią się kontrowersją i konfliktem. Najważniejsze jednak jest to, aby ci, którzy zajmują się komunikacją w Kościele, pamiętali o tym, że to oni sami stanowią pierwszą „wiadomość” dla odbiorców. W program włączono także zajęcia praktyczne z przygotowywania publicznych wystąpień rzeczników i ich prezentacji przed kamerami. Liturgię dla uczestników seminarium sprawował 29 kwietnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp Claudio Maria Celli. Po papieskiej audiencji ogólnej odwiedzili oni również watykańskie biuro prasowe. Kościelny rzecznik powinien „mówić zawsze prawdę, reagować w odpowiednim czasie, starać się dobrze odpowiadać, traktując równo wszystkich dziennikarzy, oraz uznawać potrzeby własnych przełożonych” – stwierdził pytany o sekrety swej pracy watykański rzecznik o. Federico Lombardi. Międzynarodowe seminarium dla pracowników kościelnych biur prasowych zakończyło się 30 kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »