Patriarchowie i zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich spotkają się 21. listopada br. z papieżem, aby rozmawiać o sytuacji w Syrii, Iraku i na Bliskim Wschodzie. Będą debatować na temat pokojowych szans w regionie i modlić się za cierpiących tam chrześcijan - informuje w dzisiejszym wydaniu watykański dziennik "L`Osservatore Romano". Podobne spotkanie zwołał w 2009 r. Benedykt XVI.
Przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem będzie zebranie plenarne watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich w dniach 19-21 listopada br. Poinformował o tym prefekt kongregacji kard. Leonardo Sandri w minioną sobotę w czasie inauguracji roku akademickiego w Papieskim Instytucie Wschodnim.
W czasie ceremonii chaldejski patriarcha Babilonii Raphael I Sako poinformował o aktualnej sytuacji w Iraku. Liczba chrześcijan według spisu ludności z 1987 r. wynosiła 1 mln 164 tys., a dzisiaj jest ich o połowę mniej. "Kolosalny exodus wielu chrześcijan doprowadził do zubożenia tych, którzy pozostali w domu. Społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, chrześcijanie i muzułmanie, aby pomóc w urzeczywistnieniu demokracji i równości" - powiedział patriarcha.
Jego zdaniem, Zachód ma "moralny obowiązek, aby zmusić jego kraj do takiego przestrzegania praw człowieka, jak ma to miejsce na Zachodzie. "Dla krajów zachodnich musi być jasne, że produkcja i sprzedaż broni w niczym nie pomagają. Zamiast tego powinno się produkować rzeczy, które są ważne dla ludzkiego życia" - powiedział zwierzchnik Kościoła chaldejskiego.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.