Kto zagra Ryśka Riedla?

Teatr Śląski w Katowicach przygotowuje spektakl "Skazany na bluesa", poświęcony postaci wokalisty grupy Dżem Ryszarda Riedla. Na 10 listopada zaplanowano casting do roli tego, zmarłego blisko 20 lat temu, charyzmatycznego artysty. Premiera w marcu 2014 roku.

Przedstawienie na katowickiej scenie wyreżyseruje Arkadiusz Jakubik. "Skazany na bluesa" będzie częścią nowego teatralnego cyklu "Śląsk Święty/Śląsk Przeklęty", w ramach którego w tym sezonie zaplanowano spektakle o dwóch bohaterach i ikonach kultury: Ryszardzie Riedlu oraz Zbigniewie Cybulskim.

Na casting powinni zgłaszać się - jak podali przedstawiciele teatru - charyzmatyczni wokaliści; niekoniecznie osoby z wykształceniem wokalno-aktorskim.

Realizatorzy spektaklu szukają szczupłego mężczyzny w wieku ok. 25-30 lat, z zdolnościami aktorskimi i wokalnymi. Kandydaci powinni przygotować dwa utwory z repertuaru Dżemu: "Jak malowany ptak" i "Sen o Victorii", a także nauczyć się roli z wybranych dwóch scen.

Casting z udziałem reżysera odbędzie się w niedzielę 10 listopada na scenie kameralnej katowickiego teatru. Należy wcześniej zgłosić się za pośrednictwem poczty elektronicznej. W odpowiedzi kandydaci dostaną tekst scen do przygotowania.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie, w wieku 38 lat. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Victorii". W Chorzowie, a wcześniej w Tychach, gdzie mieszkał, organizowany jest doroczny festiwal jego imienia.

Spektakl o Riedlu to następstwo zmian w teatrze, którym od nowego sezonu artystycznego kieruje Robert Talarczyk - znany śląski aktor, który przez ostatnie osiem lat kierował Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Katowicka scena chce odświeżyć repertuar i otworzyć się na młodszych widzów. Pojawią się m.in. spektakle muzyczne, do których realizacji teatr ma dobre warunki techniczne.

Artur Banasiak dzem - wehikul czasu

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »