Ks. prof. Michał Heller Honorowym Obywatelem Tarnowa

Ks. prof. Michał Heller został dziś Honorowym Obywatelem Tarnowa. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej otrzymał okolicznościowy medal i akt nadania tytułu. Jednym z prezentów od władz miasta był także symulator lotów dla światowej sławy naukowca.

„Kocham Tarnów” - powiedział kosmolog odbierając honorowe obywatelstwo. - Tutaj się urodziłem mieszkam i nie zamierzam się wyprowadzać. Teraz będę kochał moje miasto honorowo - dodał laureat nagrody Templetona, nazwanej „teologicznym Noblem”. W wygłoszonym wykładzie nawiązał do planów stworzenia Akademii Tarnowskiej i rozwoju szkolnictwa wyższego. - Najważniejsze są inwestycje w ludzi - zaapelował naukowiec. Podkreślił także, że do rozwoju uczelni potrzebne są znakomicie wyposażone laboratoria i życzliwy klimat środowiska. - Dobrzy uczeni nie przyjdą do ośrodka tylko za pieniądze, ale mogą przyjść skuszeni dobrze wyposażonym laboratorium, które zapewni im warsztat pracy badawczej. Dla prawdziwych uczonych pasja naukowa, osiąganie wyników jest często ważniejsze od wysokości miesięcznej pensji - podkreślił ks. prof. Heller. Zdaniem kosmologa, nauki nie można traktować jako przedsiębiorstwa handlowego, gdzie mówi się o wydajności i konkurencyjności. Celem nauki jest postęp i dążenie do poznania prawdy o świecie. Kto zatraci ten cel, produkuje rzemieślników, a nie uczonych. - W nauce jest i powinna być konkurencyjność, ale poprzez poziom nauczania i prace badawcze. Szkoły, które obniżają poziom licząc na łatwy dochód z czesnego, mogą mieć wątpliwe sukcesy, w dalszej perspektywie są skazane na marginalizację i wyeliminowanie - uważa naukowiec. Prezydent Ryszard Ścigała powiedział, że nadanie tytułu ks. Hellerowi jest wyróżnieniem dla Tarnowa. Wręczył naukowcowi m.in. Dyplom Europejski, jaki kilka dni temu otrzymało miasto oraz płytę z audycjami ks. Hellera „Drogami myślących”, wydaną przez Urząd Miasta i diecezjalne radio RDN Małopolska. Niespodzianką był komputerowy program do symulacji lotów kosmicznych. Wicestarosta Mirosław Banach podarował kosmologowi Grosz Tarnowski Ziemski przyznany za dorobek naukowy oraz promocję ziemi tarnowskiej w świecie. Ks. prof. Michał Heller laureat nagrody Templetona jest siódmym Honorowym Obywatelem Tarnowa. W uroczystości wzięli udział m.in. ordynariusz diecezji bp Wiktor Skworc, kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy oraz rektorzy uczelni Tarnowa i Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »