Sierpniowe modlitwy o trzeźwość

W sierpniu tradycyjnie już Kościół w Polsce modli się o trzeźwość narodu. Jak co roku specjalny apel o abstynencję wystosował Zespół Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

W dokumencie zatytułowanym „Uczeń Chrystusa – Apostołem Trzeźwości” czytamy m.in., iż „starania o trzeźwość narodu nie są próbą ograniczania ludzkiej wolności. Jest to walka o godność człowieka, walka o bezpieczne i szczęśliwe rodziny, walka o zdrową i trzeźwą młodość Polaków, a więc walka o rzeczy najcenniejsze dla narodu”. Apel został po raz pierwszy wystosowany przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Nowy przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że dzisiaj alkoholizm nie jest zamknięty w enklawach biedy i patologii społecznych, ale problem ten dotyka także ludzi wykształconych i dobrze sytuowanych. Zdaniem ks. Jana Podstawki wezwanie do abstynencji w sierpniu od wielu osób wymaga ducha męstwa. „To pewnie będzie czas odważnych decyzji podejmowanych przez odważnych ludzi. Trzeba mieć wielką siłę wiary i dużo odporności psychicznej, aby na spotkaniu towarzyskim powiedzieć: Sierpień to dla katolików w Polsce miesiąc trzeźwości, więc odmawiam nawet piwa, choć zdaniem wielu osób doskonale chłodzi w letnie upały” – zauważył ks. Podstawka. Jednocześnie sierpień to czas wielu inicjatyw na rzecz trzeźwości. W Koszalinie np. odbyła się XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską. Mszy św. dla uczestników spotkania przewodniczył ks. prał. Henryk Korża, honorowy członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości. „Zaczęło się to od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przeszło w akcję ogólnopolską – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Korża. Wyjaśnił, że celem pielgrzymek jest podtrzymanie sierpnia jako miesiąca bez alkoholu. „Żeby była trzeźwość w Polsce, żeby państwo i naród były wolne od uzależnień, potrzeba Bożej pomocy. Bez niej nic nie wyjdzie” – podkreślił ks. Korża. W Tarnowie natomiast trwa 14. zjazd par, które zorganizowały wesele bezalkoholowe. W programie spotkania znalazł się m.in. marsz trzeźwości z Tarnowa do Skrzyszowa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  29°C Czwartek
  dzień
  30°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  wiecej »