Kościół walczy m.in. z seksturystyką.
Kościół w Brazylii z coraz większym zaangażowaniem przygotowuje się do przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej. Ostatnio w stolicy kraju miały miejsce dwa spotkania przedstawicieli Kościoła, mające na celu zdynamizowanie akcji duszpasterskiej w okresie przygotowawczym i w trakcie mistrzostw świata w 2014 r.
Kilka komisji episkopatu zaangażowało się w przygotowanie spotkania, na które zaproszono przedstawicieli diecezji tych miast, w których odbywać się będą mecze piłkarskie. „Mamy świadomość, że wydarzenie o takim zakresie wywiera wpływ na życie w krajach, które zdecydowały się na jego organizację” – zauważył abp Anuar Battisti, odpowiedzialny z ramienia episkopatu za duszpasterstwo turystów. Według tego hierarchy, wraz ze zwiększeniem się liczby turystów, co jest czymś naturalnym i nawet koniecznym dla kraju, wzrośnie niebezpieczeństwo szerzenia się prostytucji, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Od prezydentury Fernanda Henrique Cardoso (1995-2002) prowadzi się na terenie całej Brazylii zakrojoną akcję zwalczania wykorzystywania nieletnich przez tzw. turystykę seksualną. Ponadto na czas przyszłorocznych mistrzostw świata Kościół pragnie zaznaczyć swoją obecność jako wspólnota otwarta i gościnna, ofiarując przybyłym turystom możliwość wspólnej modlitwy.
Drugie spotkanie miało na celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na kwestię przemytu ludzi na czas trwania mistrzostw piłkarskich. Jego uczestnicy przybyli również z Niemiec, Kolumbii, Boliwii i Urugwaju. Podczas zebrania zaproponowano realizację w wielu krajach wspólnej akcji pod hasłem „Wołanie o życie” (Um grito pela vida). Jak zaznacza s. Eurides de Oliveira, koordynatorka tej kampanii, należy zwracać uwagę społeczeństwa na kryminalną praktykę przemytu ludzi, która jest mało dostrzegalna przez przeciętnych obywateli. Do zainicjowanej akcji dołączyły Caritas Internationalis, brazylijskie ministerstwo sprawiedliwości i duszpasterstwo młodych. W najbliższym czasie zostaną przygotowane materiały, które będą dostępne na dworcach autobusowych, lotniskach i w hotelach tych miast, w których odbywać się będą mecze mistrzostw świata piłki nożnej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.