Episkopat w kwestiach bioetycznych

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 2 października odbyła się sesja "In vitro - prawo, medycyna, etyka" zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną w perspektywie przyjęcia przez Polskę nowych rozwiązań bioetycznych. Zainaugurował ją sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik, który poinformował o działaniach Episkopatu dotyczących kwestii bioetycznych.

”Dyskusja, jaka się już przetoczyła na ten temat przez media była początkowo motywowana politycznie, przyniosła jednak rozmaite dobre owoce, także w formie pogłębionej refleksji” – powiedział, otwierając sesję „In vitro - prawo, medycyna, etyka" sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Poinformował on o dotychczasowych działaniach podjętych przez Episkopat w kwestiach bioetycznych. Biskup Budzik podkreślił, że poruszane zagadnienia bioetyczne są zwłaszcza w tym roku przedmiotem intensywnej troski i refleksji Episkopatu Polski. Przypomniał, że na czerwcowym zebraniu plenarnym w Katowicach były one głównym tematem obrad. Wprowadzały do niego 3 referaty dotyczące kwestii zapłodnienia in vitro, które uwzględniały aspekt medyczny, etyczny i wymiar prawny tego zagadnienia. Kwestia zapłodnienia in vitro była też jednym z głównych tematów spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Pządu RP i Episkopatu, które miało miejsce w lutym br. Biskupi wystąpili wówczas z postulatem, aby uregulować kwestie związane z zapłodnieniem in vitro oraz inne kwestie bioetyczne, zgłosili też gotowość do włączenia się w proces konsultacyjny. Po powołaniu przez rząd Zespołu Bioetycznego przy Prezesie Rady Ministrów, Konferencja wydelegowała do niego ks. dr. hab. Franciszka Longchamps de Beriera, kapłana archidiecezji warszawskiej, kierownika Zakładu Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego. „W ostatnich miesiącach Konferencja Episkopatu Polski wzbogaciła się o dwóch fachowców z tej dziedziny” – powiedział biskup Budzik. Pierwszym jest abp Henryk Hoser, nowy biskup warszawsko-praski, który jest z wykształcenia lekarzem, drugim - biskup Józef Wróbel, który był ordynariuszem w Helsinkach a obecnie pełni posługę biskupa pomocniczego w Lublinie i jest specjalistą w dziedzinie bioetyki. Obaj należą do Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, który został powołany i ostatecznie wybrany w Katowicach, podczas 344. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczącym Zespołu został abp Henryk Hoser, a w jego skład weszli - oprócz bp. Józefa Wróbla - także: dr Maciej Barczentewicz, ks. prof. Wojciech Bołoz, prof. dr hab. Zbigniew Chłap, ks. dr Zdzisław Jancewicz, dr Piotr Klimas, dr Michał Królikowski, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, prof. dr hab. Jan Lubiński, ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, prof. Tadeusz Smyczyński. W trakcie konferencji bp Budzik poinformował, że powołany przy Episkopacie zespół ds. bioetycznych wkrótce podejmie swą działalność.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »