W Moskwie dobiegła końca Międzynarodowa Konferencja „Współczesna biblistyka w tradycji Kościoła”. Przebywający w tym czasie w Rosji abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny i równocześnie prezes Międzynarodowej Katolickiej Federacji Biblijnej, został przyjęty przez patriarchę Cyryla.
Na spotkaniu obaj hierarchowie omówili problemy związane ze współpracą katolików i prawosławnych we współczesnym świecie.
Po wymianie kurtuazyjnych słów powitania Cyryl I i abp Paglia przeszli do omówienia ważnych problemów chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Jednym z najważniejszych celów współpracy zdaniem dostojnych rozmówców jest obrona prześladowanych chrześcijan. Sytuacja w Syrii, Egipcie, Nigerii i innych punktach globu jednakowo niepokoi katolików i prawosławnych. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zapoznał katolickiego hierarchę z wysiłkami podjętymi przez patriarchat moskiewski celem ratowania chrześcijan w Syrii, w tym uwolnienia dwóch porwanych hierarchów prawosławnych. Stanowiska obydwu Kościołów w tej kwestii są bardzo zbliżone.
Innym ważnym polem współpracy jest obrona tradycyjnych wartości chrześcijańskich, takich jak związek mężczyzny i kobiety oraz tradycyjna rodzina. Abp Vincenzo Paglia podkreślił, że temat rodziny jest dla Papieża Franciszka priorytetowy. Dlatego na październik 2014 r. zwołał on nadzwyczajne zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone tej sprawie. Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii ds. rodziny obydwa Kościoły powinny w tej sferze ściśle ze sobą współpracować.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.