Watykańskie przesłanie na święto Diwali: Stosowanie przemocy jest niezgodne z zasadami hinduizmu

Szczególnie w obecnej sytuacji hinduiści i chrześcijanie muszą zrozumieć, że jedynie przy niestosowaniu przemocy społeczeństwo będzie bardziej sprawiedliwe i wrażliwe na potrzebujących. Czytamy o tym w tradycyjnym, dorocznym przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na obchodzone przez hinduistów święto Diwali.

Składając im, jak podkreślono, serdeczne życzenia z tej okazji, przewodniczący tej dykasterii kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz abp Pier Luigi Celata podejmują problem aktualny właśnie w relacjach wyznawców hinduizmu do chrześcijan. Zwracają uwagę, że religiom przypisuje się często odpowiedzialność za negatywne zjawiska w społeczeństwie. Tymczasem wiadomo, że chodzi tu raczej o manipulowanie religią, używaną wbrew jej zasadniczym wierzeniom do wywołania różnego rodzaju przemocy. W przesłaniu przytoczono słowa Benedykta XVI: „Na świecie jest zbyt wiele przemocy, zbyt wiele niesprawiedliwości. Nie da się przezwyciężyć tej sytuacji inaczej, jak tylko dając więcej miłości, więcej dobra”. Gdy chodzi o chrześcijan – wskazuje Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego – Chrystus wzywa ich, by kochali swych nieprzyjaciół, modlili się za tych, którzy ich nienawidzą, i czynili im dobro. Ale również w tradycji hinduistycznej niestosowanie przemocy jest ważną zasadą. Przykład takiej postawy dał ojciec narodu indyjskiego Mahatma Gandhi, szanowany na całym świecie. Również wiele innych religii sprzyja niestosowaniu przemocy. Stoi to w centrum szerzenia prawdy, wzajemnego poszanowania, wolności i zgody. Zwierzchnicy religijni powołani są do głoszenia prawd swej wiary. Mają zatem zachęcać swych wiernych do niestosowania przemocy i umacniać ich w takiej postawie – czytamy w watykańskim przesłaniu do hinduistów. – Winni czynić wszystko co w ich mocy, by promować świętość ludzkiego życia, dobro ubogich i słabych oraz współpracę na rzecz respektowania godności każdego człowieka bez względu na różnice rasowe, kastowe, wyznaniowe czy społeczne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »