Turcja ma kluczową rolę w promowaniu dialogu międzyreligijnego

Turcja powinna odgrywać kluczową rolę w promowaniu tolerancji i dialogu pomiędzy żydami, muzułmanami i chrześcijanami - uważa Moshe Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów.

Zdaniem Kantora Turcja reprezentuje „umiarkowany i tolerancyjny islam”, co pomaga temu państwu w zwalczaniu ksenofobii, rasizmu i antysemityzmu. Żydowski działacz spotkał się kilka dni temu z tureckim prezydentem, premierem rządu oraz ministrem spraw zagranicznych, i zaprosił ich do uczestnictwa w niedawno powstałej Europejskiej Rady Tolerancji i Pojednania (ECTR). Założyciel Światowego Forum Holokaustu wyraził przy tej okazji zadowolenie, że rząd o korzeniach islamskich stara się walczyć z antysemityzmem w życiu publicznym. Przewodniczącym ECTR jest prezydent Aleksandra Kwaśniewski. Organizację, która po raz pierwszy obradowała 7 października w Paryżu mają tworzyć wybitne osobistości polityczne z różnych krajów europejskich. Jej członkami są m.in.: były premier Hiszpanii Jose Maria Aznar, były prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel, były premier Szwecji Goeran Persson oraz była prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga, węgierski laureat Literackiej Nagrody Nobla, Imre Kertesz. 10 listopada Rada ma przedstawić w Parlamencie Europejskim w Brukseli promujące tolerancję religijną inicjatywy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »