Benedykt XVI o etycznych aspektach dawstwa organów

„Dawstwo organów to szczególne świadectwo miłości. W naszych czasach, często naznaczonych różnymi formami egoizmu, winniśmy pilnie zrozumieć, że dla właściwego pojmowania życia trzeba wejść w logikę bezinteresowności". Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z uczestnikami kongresu: „Dar dla życia. Uwagi o dawstwie organów".

Kongres w dniach 6-8 listopada zorganizowała w Rzymie Papieska akademia „Pro Vita”. Benedykt XVI przypomniał znaczne postępy medycyny w tej dziedzinie. Nie byłyby one możliwe, gdyby lekarze i uczeni nie mogli liczyć na szczodrość i altruizm dawców organów. Postęp wiedzy nie może jednak naruszać zasad etycznych. „Konieczne jest za pierwszy wymóg uznać respektowanie godności osoby i ochronę jej osobistej tożsamości” – podkreślił Papież. Wyjaśnił, że w tym, co dotyczy techniki przeszczepu organów, znaczy to, że można je oddawać tylko wówczas, gdy nie zachodzi poważne niebezpieczeństwo dla własnego zdrowia czy tożsamości. Ewentualna logika kupna i sprzedaży, jak też stosowanie kryteriów dyskryminujących czy utylitarystycznych sprzeczne są ze znaczeniem daru i trzeba je uznać za czyny moralnie niedozwolone – wskazał Benedykt XVI. „Nadużycia przy pobieraniu przeszczepów i handel nimi, które uderzają często w osoby niewinne, takie jak dzieci, społeczność naukowa i lekarska musi jednogłośnie odrzucać jako praktyki niedopuszczalne. Trzeba je zdecydowanie potępić jako odrażające. Tę samą zasadę etyczną trzeba przypomnieć, gdy dochodzi się do tworzenia i niszczenia ludzkich embrionów w celach terapeutycznych. Sama idea traktowania embrionu jako «materiału terapeutycznego» zaprzecza podstawom kulturalnym, cywilizacyjnym i etycznym, na których opiera się godność osoby” – powiedział Papież. Benedykt XVI przypomniał ponadto, że przeszczep dozwolony jest tylko wówczas, gdy stwierdzi się z całą pewnością śmierć dawcy organu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  wiecej »