Metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Marx odniósł się do debaty wokół opublikowanej niedawno adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium” – „Radość Ewangelii”. Jej krytycy oskarżają papieża o jednostronne widzenie kapitalizmu.
Słowa Ojca Świętego nie są skierowane przeciwko gospodarce rynkowej - napisał kardynał w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Jego zdaniem Franciszek przypomina, że gospodarka ma służyć dobru wspólnemu a nie odwrotnie. - Na świecie mamy do czynienia z tendencją ekonomizacji wszystkich obszarów życia, co prowadzi do uzależnienia rytmu życia społeczeństwa od realizacji interesów kapitału - tłumaczy kard. Marx. - Dokładnie to papież sprawiedliwie krytykuje – wskazuje metropolita Monachium i Fryzyngi.
Zdaniem krytyków podejścia Kościoła do ekonomii i w tym kontekście opublikowanej niedawno adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium”, Kościół nie oferuje żadnych nowych rozwiązań w walce z ubóstwem a jedynie podsyca uprzedzenia wobec bogatych. - To fałszywe oskarżenie. Kościół przypomina tylko, że dobra materialne są środkiem do celu, a nie sensem naszego życia - napisał kard. Marx.
Dlatego nieokiełznany kapitalizm również nie powinien być modelem dla społeczeństwa, gdyż nie zwraca on uwagi na los jednostki, słabych i ubogich - tłumaczy hierarcha, członek ośmioosobowej Rady Kardynałów, która ma być pomocniczym ciałem dla papieża Franciszka. Mocno podlreśla, że Kościół szuka swojego miejsca wśród ubogich.
Równocześnie kard. Marx broni stanowiska Kościoła w kwestiach politycznych i społecznych. - Musi on w publicznej dyskusji przedstawiać swoje argumenty i poglądy, ale w obliczu surowej krytyki i sprzeciwu nie powinien wycofywać się i zamykać tylko w sferze religijnej - napisał metropolita Monachium i Fryzyngi. Przyznał, że czasami brakuje mu głosów chrześcijan angażujących się w życie polityczne, społeczne i gospodarcze. - Gdzie są partie polityczne, zwłaszcza te, które za swój uznają chrześcijański obraz człowieka, które to wyznają i włączają się w światową debatę? - pyta na zakończenie niemiecki kardynał.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.