Warszawa: Obradowało Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Propozycje inicjatyw ewangelizacyjnych na rok 2009 oraz formy i wskazówki pracy duszpasterskiej z młodzieżą na najbliższe trzy lata - omawiali uczestnicy Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które od 30 stycznia do 1 lutego odbywało się w Domu Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach.

Spotkaniu przewodniczył bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży to szczególna platforma spotkania duszpasterzy odpowiedzialnych za młodych w poszczególnych diecezjach razem z młodzieżą, która jest najbardziej zaangażowana w dzieła ewangelizacyjne. Forum odbywającemu się pod patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży przewodniczył bp Henryk Tomasik. Mottem spotkania były słowa Benedykta XVI z Sydney: „Młodzież - prorocy nowej ery”. Podczas Forum zaprezentowane zostały wybrane formy pracy z młodzieżą, w tym szkoły nowej ewangelizacji, parafialne grupy Taizè, centra wolontariatu czy akademickie grupy ewangelizacyjne. W sobotę popołudniu pod kierunkiem Katarzyny Zagórskiej z poznańskiego Radia Emaus, odbyły się warsztaty dziennikarskie. Młodzież prezentowała swoje pomysły na pracę duszpasterską m.in. za pomocą plakatu i scenariusza audycji radiowej. Tego samego dnia odbyły się także warsztaty z komunikacji interpersonalnej, na których młodzi, korzystając m.in. z pantomimy, ćwiczyli podstawowe techniki porozumiewania się. „Chodziło o to, by zobaczyć, co na takich warsztatach robi się u sąsiadów z innych diecezji, czego można się od nich nauczyć i co zrobić wspólnie” – poinformowała Zagórska. Wieczorem grupa młodzieżowa z Lublińca w diecezji gliwickiej przedstawiła inscenizację teatralną pt. „Szukając Mistrza”. Odbyło się także nabożeństwo nawiązujące do hasła spotkania „Prorocy nowej ery”. Prezentując nowe kierunki pracy duszpasterskiej z młodzieżą na lata 2009-2011, którym towarzyszy hasło „Złożyliśmy nadzieję w Bogu”, dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, ks. Grzegorz Suchodolski przypomniał, że wskazania te zostały zapowiedziane zarówno w encyklice Benedykta XVI „Spe salvi”, jak i w papieskich przemówieniach podczas ostatniego Światowego Dnia Młodzieży w Sydney. Inspiracji dostarczyły także postanowienia obrad Synodu Biskupów w Rzymie, poświęconego misji Słowa Bożego w życiu Kościoła. Biskup Henryk Tomasik przypomniał młodym, że to sam Benedykt XVI apelował do nich podczas Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, by byli „prorokami Nowej Ery”. - Patrząc na wasze osobiste możliwości, potraktujcie to jako dar i zobowiązanie, aby młodzi Polacy rzeczywiście się takim pokoleniem stało – powiedział.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »