Kard. Lozano Barragán o włoskim testamencie życia

Kościół godzi się na ustawę o testamencie życia pod warunkiem, że nie będzie to prawo o kryptoeutanazji - stwierdził kard. Javier Lozano Barragán. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Pracowników Służby Zdrowia otworzył 27 lutego we włoskim parlamencie konferencję na temat: „Choroby rzadkie i niepełnosprawność: nieczęste, lecz liczne".

Watykański purpurat skorzystał z tej okazji, by zaapelować do włoskich parlamentarzystów o rozwagę i nieuleganie zbędnemu pośpiechowi w pracach nad prawem o testamencie życia. Pracom włoskich prawodawców towarzyszy żywa debata społeczna, wywołana przez głośny przypadek Eluany Englaro, 38-letniej kobiety w tzw. stanie wegetatywnym, która zmarła 9 lutego po zaprzestaniu podawania jej płynów i pokarmów. „To dobrze, że powstaje takie prawo. Uchronimy się w ten sposób od arbitralnych decyzji – powiedział kard. Lozano Barragán. – Musi być to jednak prawo, które prowadzi do wspólnego dobra, a nie wspólnego zła w postaci eutanazji. Jeśli testament życia będzie tylko przykrywką dla eutanazji, nie można się na niego zgodzić”. Watykański purpurat podkreślił również, że należy wytyczyć granicę między terapią paliatywną a uporczywym podtrzymywaniem życia, odrzucając terapie nieproporcjonalne i niepotrzebne. Szef watykańskiej dykasterii zaznaczył, że chory do końca musi mieć prawo zmienić sporządzony wcześniej testament. Zaapelował on również do polityków, aby nie uczynili z testamentu życia sprawy czysto politycznej, z góry przesądzając, że lewica musi być za, a prawica przeciw. Sprawy takie jak godność ludzkiego życia wykraczają poza partyjne podziały – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »