Na odsiecz w walce z kryzysem

Nie tylko instytucje finansowe i rządy, ale też Kościoły i religie włączają się w walkę ze skutkami finansowego kryzysu. Z niektórymi może się zapoznać czytelnik dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Włoski Kościół mocniej zaangażował się w udzielanie mikrokredytów - czytamy w artykule zatytułowanym „Po pożyczkę do proboszcza”. Instytucja ta polega na pożyczaniu niewielkich sum osobom, którym żaden bank kredytu by nie udzielił. Pieniądze pożyczane są zazwyczaj na niewielki procent, by pokryć straty spowodowane przez tych, którzy długu nie oddają. Korzystają z nich najbiedniejsi, między innymi małe rodzinne firmy, na których opiera się włoska gospodarka - wyjaśnia Rzeczpospolita. Funduszy gwałtownie przybywa i dysponują one coraz większą sumą pieniędzy – w Lukce – 120 tysięcy euro, w Lodi – 50 tysięcy, w Bergamo i Vicenzie – 300 tysięcy, w Sienie – 150 tysięcy. We wsiach i miasteczkach podstawą mikrokredytów są datki wiernych. Pisząc o zaangażowaniu Kościoła w walce z kryzysem Rzeczpospolita przypomina też polską inicjatywę szkoleń, podczas których osoby świeckie i duchowne mogą się nauczyć nie tylko podstaw ekonomii ale też inwestowania oszczędności i oceniania, która oferta bankowa jest najkorzystniejsza. W odpowiedzi na e-maile rozesłane przez KAI do parafii i instytucji, na kursy zgłosiło się 50 osób z Krakowa i okolic. W weekend odbyło się pierwsze z czterech spotkań. Kolejne, tym razem mieszkańców diecezji tarnowskiej, odbędzie się pod koniec marca – przypomina Rzeczpospolita. W walkę z kryzysem włączają się także kraje islamskie – czytamy w innym artykule Rzeczpospolitej, zatytułowanym „Misja islamskich banków: pomóc Zachodowi”. Prezydent Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono, wezwał banki tego kraju do pomocy Zachodowi. Jego zdaniem nie odczuły one tak bardzo skutków kryzysu, gdyż stosując się do zasad szarijatu nie inwestowały w dające szanse na większe zyski, ale bardzo ryzykowne tzw toksyczne aktywa. Pobierając niższe odsetki i dzieląc ryzyko kredytowe są postrzegane jako uczciwsze, mniej nastawione na zysk, a bardziej na rozwój wspólnot, w których działają. Teraz nadszedł czas, by Zachód przyjął lekcję islamskiej bankowości – uważa Yudhoyono

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »