Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych, której członkiem jest także Kościół katolicki, wystosowała 22 stycznia apel do wszystkich wierzących. Wzywa ona do modlitwy o jedność, porozumienie, pokój i godną przyszłość narodu ukraińskiego.
Apel związany jest oczywiście z aktualnymi wydarzeniami w Kijowie, ale także z obchodzonym wczoraj Dniem Jedności i Wolności. Rada oświadczyła, że jest gotowa wesprzeć konstruktywny dialog, którego kraj w tej chwili bardzo potrzebuje. Wezwała równocześnie do zabezpieczenia terytorialnej integralności Ukrainy i odrzuciła jakąkolwiek ideę secesji czy podziału. Wskazała, że konieczne jest pokazanie więzi wszystkich obywateli, niezależnie od ich pochodzenia, języka i religii. Podżeganie do nienawiści przez podkreślanie różnic etnicznych czy wyznaniowych uznano za niedopuszczalne.
„Kościoły i organizacje wyznaniowe na Ukrainie potępiają działania siłowe, które prowadzą do zaostrzenia konfliktu. Dzisiaj władza i opozycja, a także działacze społeczni muszą powstrzymać przemoc i rozpocząć negocjacje. Wszystkie strony powinny wziąć odpowiedzialność za utrzymanie zjednoczonego państwa ukraińskiego i rozpocząć konstruktywny dialog na temat kryzysu społeczno-politycznego” – czytamy w oświadczeniu Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.