Niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty eksplodował w nocy z czwartku na piątek w pobliżu francuskiego kościoła w Rzymie. Do wybuchu doszło kilkanaście godzin przed wizytą prezydenta Francji Francois Hollande'a w Watykanie.
W wyniku eksplozji w budynku należącym do francuskich instytucji religijnych "jest rozbita szyba, uszkodzone też zostały trzy samochody" - poinformowała włoska policja. Wybuch miał miejsce na niewielkiej ulicy Vicolo della Campana w centrum Rzymu.
Według policji na razie nikt nie przyznał się do ataku.
Na Vicolo della Campana "znajduje się tylko kościół św. Iwona z Bretanii, który jest częścią francuskich instytucji religijnych w Rzymie i Loretto, oraz restauracja" - poinformowała przedstawicielka ambasady Francji w Watykanie. Według niej atak ten mógł być związany z wizytą Hollande'a w Stolicy Apostolskiej.
Francuski prezydent, który został wybrany na szefa państwa przed 20 miesiącami, w piątek spotka się z papieżem Franciszkiem. Będzie to pierwsza wizyta w Watykanie Hollande'a, który broni laickości państwa i popiera małżeństwa par homoseksualnych.
Mężczyzna tuż po zatrzymaniu powiedział, kto miał być celem ataku.
Leon XIV nominował na to stanowisko arcybiskupa Wojciecha Załuskiego.
Raport „Global Report on Food Crises 2026” zawiera zatrważające dane...