Polak mistrzem świata juniorów w skokach!
Skocznie w Val di Fiemme Manuguf / CC-SA 3.0

Komentarzy: 1

wt /onet.pl/PAP

publikacja 31.01.2014 18:12

18-latek Jakub Wolny z Bystrej pokonał rywali na skoczni w Val di Fiemme i sięgnął po złoto.

Na drugiej pozycji uplasował się Austriak Patrick Streitler, a na trzeciej, prowadzący po pierwszej serii, Rosjanin Jewgienij Klimow. Krzysztof Biegun zajął szóste miejsce, na ósmej pozycji zawody ukończył Klemens Murańka, a Aleksander Zniszczoł był 13.

Po pierwszej serii prowadził Klimow po skoku na odległość 90,5 m. Wolny był szósty - 91 m, a tuż przed nim, na piątej pozycji, plasował się Krzysztof Biegun po skoku na odległość 90 m.

Słabiej niż się spodziewano wypadli dwaj inni Polacy. Klemens Murańka oddał skok na odległość 85,5 m i był 17., a Aleksander Zniszczoł uzyskał 84,5 m i zajmował 25. miejsce. Obaj nie poradzili sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Padający deszcz spowodował, że mieli trochę niższe niż rywale prędkości na progu.

W drugiej serii znakomicie poszybował Klemens Murańka. Jego skok na 102 m. był najdłuższym skokiem w konkursie. Awansował dzięki niemu na 8 miejsce. Jakub Wolny - 6 po pierwszej serii - wylądował na 99 metrze i objął prowadzenie.

Po nim swoją próbę oddał Krzysztof Biegun. 97 metrów złotego medalisty Uniwersjady było dobrym rezultatem, ale nie powalającym na kolana. Biegun nie wywalczył miejsca na podium i skończył zawody na 6 pozycji.

Na czele stawki był Wolny, a do końca pozostawało trzech skoczków. Najpierw skok oddał Santeri Ylitapio (Finlandia), który nie ustał swojej próby i upadł na zeskok. Później Patrick Streitler poszybował dalej od Polaka (100 metrów), ale w korzystnych warunkach i także uplasował się za naszym zawodnikiem. Ostatnim, który mógł wyprzedzić reprezentanta Biało-Czerwonych był Jewgienij Klimow (Rosja). Jednak i on nie wytrzymał presji i skokiem na 97 metrów zapewnił sobie trzecie miejsce.

Mistrzostwo świata Jakuba Wolnego jest sporym zaskoczeniem i bardzo radosną informacją. Oby olimpijskiej reprezentacji skoczków poszło równie dobrze.

Wyniki skoków:
1. Jakub Wolny (Polska) 231,5 (91,0/99,0) 2. Patrick Streitler (Austria) 231,2 (89,5/100,0) 3. Jewgienij Klimow (Rosja) 229,7 (90,5/97,0) 4. Sebastian Bradatsch (Niemcy) 226,2 (90,0/97,5) 5. Elias Tollinger (Austria) 224,8 (89,5/97,0) 6. Krzysztof Biegun (Polska) 224,2 (90,0/97,0) ... 8. Klemens Murańka (Polska) 218,0 (85,5/102,0) 13. Aleksander Zniszczoł (Polska) 211,8 (84,5/99,5)