Dwustronna Komisja Stolicy Apostolskiej i Państwa Palestyny spotkała się wczoraj w kwaterze głównej Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Ramallah. Po tym, jak obie strony już 14 lat temu, 15 lutego 2000 r., podpisały Porozumienie Zasadnicze, Komisja pracuje nad Porozumieniem Globalnym.
Celem jej wczorajszej sesji plenarnej było zatwierdzenie prac dokonanych przez wspólną grupę techniczną od czasu poprzedniego spotkania komisji watykańsko-palestyńskiej, które odbyło się w Watykanie 26 września ub. r. Rozmowom przewodniczyli tym razem podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami ks. Antoine Camilleri i szef komitetu Państwa Palestyny ds. Kościołów Hanna Amireh.
Dyskusje, jak czytamy we wspólnym komunikacie obu delegacji, „odbyły się w serdecznej i konstruktywnej atmosferze. Podejmując tematy omówione już na szczeblu nieformalnym, Komisja odnotowała z dużą satysfakcją postępy osiągnięte w przygotowaniu ostatecznej redakcji tekstu porozumienia. Dotyczy on istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie”. Ustalono, że obie strony będą kontynuowały wysiłki, aby dopełnić stosownych procedur z myślą o podpisaniu Porozumienia. Strona palestyńska przekazała gorące pozdrowienia Papieżowi w związku z jego zbliżającą się wizytą w Ziemi Świętej.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.