Boko Haram wtargnęła do Kamerunu

Siedem osób, w tym sześciu islamistów i kameruński żołnierz, zginęło w niedzielę na północy Kamerunu podczas starć pomiędzy bojówkami z ugrupowania Boko Haram, które wtargnęły z Nigerii, a wojskami rządowymi - podały w poniedziałek źródła sił bezpieczeństwa.

"Islamiści zabili kameruńskiego żołnierza. Nasze siły zabiły sześciu islamistów i ujęły dwóch podczas starć w Regionie Dalekiej Północy w pobliżu granicy z Nigerią" - poinformowały władze Kamerunu.

Wtargnięcie islamistów z Boko Haram na teren Kamerunu potwierdziła jedna z miejscowych organizacji pozarządowych.

"W niedzielę oddziały Boko Haram wtargnęły do Kamerunu (...) Doszło do starć z wojskiem kameruńskim" - potwierdził Mey Ali z organizacji OS.

Tego samego dnia wieczorem islamiści z tej organizacji zabili 29 osób w ataku na miejscowość Mafa w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. Według senatora z tego stanu Ahmeda Zanny żołnierze rozmieszczeni w celu ochrony cywilów "uciekli przed liczniejszymi siłami islamistów".

Nigeria dzieli się na chrześcijańskie południe i muzułmańską północ. Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie kraju lub przynajmniej części jego terytorium w radykalne państwo islamskie. Wraz z innymi organizacjami ekstremistycznymi i kryminalnymi stanowi główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii.

W związku z nasileniem ataków islamistów nigeryjskie wojsko zamknęło w weekend północną granicę z Kamerunem w rejonie operowania bojowników z Boko Haram. Poinformowano także o podjęciu współpracy z władzami Kamerunu w celu zwalczania islamistów, którzy wielokrotnie szukali schronienia za północną granicą Nigerii.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »