Putin nominowany do pokojowego Nobla

Mimo wprowadzenia swoich wojsk na Krym i postawienia świata na krawędzi III Wojny Światowej, prezydent Rosji otrzymał nominację do pokojowej nagrody. Miałby ją otrzymać za odwodzenie USA od przeprowadzenia interwencji zbrojnej w Syrii.

Członkowie Komitetu Noblowskiego, którzy spotkali się we wtorek w Oslo, złożyli także własne propozycje, koncentrując się na sprawach poruszających cały świat. Jak podał dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad, w tym roku zgłoszono rekordową liczbę kandydatów; o nagrodę walczyć będzie 278 ludzi, a także 47 organizacji.

Nominacje otrzymał również były współpracownik amerykańskiego wywiadu Edward Snowden, odpowiedzialny za ujawnienie prowadzonego przez amerykańskie służby programu inwigilacji elektronicznej, zgłoszono kandydaturę Malali Yousafzai - nastolatki walczącej w Pakistanie o prawo dziewcząt do edukacji, postrzelonej przez talibów. Na liście znalazło się także kilku rosyjskich działaczy na rzecz praw człowieka.

"Jednym z celów pierwszego spotkania Komitetu jest rozważenie ostatnich wydarzeń, a członkowie zgromadzenia próbują antycypować potencjalny rozwój w politycznych punktach zapalnych" - powiedział Lundestad. Agencja Reutera nie wyklucza, że Komitet Noblowski zajmie się konfliktem na Ukrainie, innymi ważnymi tematami będą protesty antyrządowe w Wenezueli i Tajlandii.

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Półwyspem Krymskim, wywołując najpoważniejszą konfrontację Moskwy z Zachodem od zakończenia zimnej wojny.

We wtorek Komitet Noblowski dokonał wstępnej selekcji kandydatów, skracając listę do 25-40 propozycji. Do końca kwietnia wyłoni z niej około 10 nominowanych.

Warto wspomnieć, że do pokojowego Nobla nominowani byli m. in. Stalin, Hitler i Mussolini. Zanim pokojego Nobla dostał Wałęsa, nominowany był m. in. gen. Jaruzelski, który wprowadził stan wojenny. Nominowano także G. W. Busha, autora amerykańskiej interwencji wojskowej w Iraku i Afganistanie. A kilka miesięcy temu syryjski dyktator Baszar el-Assad przekonywał, że to jemu należy się pokojowy Nobel.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »