Sejm RP uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w Unii Europejskiej, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego - głosi przyjęta w środę w Sejmie przez aklamację uchwała w sprawie 15. rocznicy członkostwa Polski w NATO.
Sejm w uchwale wyraził podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu. Jak podkreślono, "przez minione 15 lat Polska wypełnia zobowiązania wynikające z konieczności prawnych, militarnych i politycznych, wiążących się z naszym udziałem w NATO".
"W tym czasie zgodnie z deklaracjami udzielaliśmy poparcia polityce otwartych drzwi w procesie rozszerzania NATO" - głosi uchwała.
W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że w starania na rzecz członkostwa Polski w NATO zaangażowane były w latach 90. wszystkie najważniejsze polskie siły polityczne. Jak zaznaczono, niezależnie od różnic historycznych i konfliktów dotyczących polityki wewnętrznej w Polsce panował wówczas konsensus co do głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, który obejmował także konieczność członkostwa naszego kraju w NATO.
"Główne siły polityczne w latach 90. wykazały się polityczną dojrzałością, która umożliwiła realizację jednego z najważniejszych elementów polskiej racji stanu" - podkreślono w uzasadnieniu uchwały.
Jak zaznaczono, obok członkostwa w NATO obecnie gwarancją bezpieczeństwa Polski jest również przynależność do Unii Europejskiej. Podkreślono szczególną rolę Wspólnej Polityki i Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. "Współpraca w ramach WPZiB powinna być w interesie Polski pogłębiana. Nie stanowi ona konkurencji dla NATO, jest uzupełnieniem możliwości obronnych sojuszu" - zaznaczono w uzasadnieniu uchwały.
12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polskę, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw - ze strony polskiej Bronisław Geremek - przekazali sekretarz stanu Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne.
Rocznica przyjęcia Polski do NATO przypada w okresie konfliktu na Wschodzie; wobec wydarzeń na Ukrainie Polska skorzystała z art. 4 traktatu powołującego NATO; zapis ten przewiduje konsultacje, gdy któryś z sojuszników czuje się zagrożony. To czwarty taki przypadek w 65-letniej historii Sojuszu.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.