W Towarzystwie Naukowym Płockim odbyło się kolejne spotkanie Sekcji ds. Dialogu.
Jak zmieniła się rola kobiety we współczesnym społeczeństwie? Jak rozumieć gender i komu ta ideologia służy? – zastanawiano się 8 maja na spotkaniu w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego.
– Zmieniły się Polska i Płock na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dziś zmieniła się struktura rodziny i społeczeństwa. Mamy poważny kłopot z rozumieniem wolności nastawionej egoistycznie. Jest więc sens, aby rozmawiać o roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie – przekonywała dr Liliana Tomaszewska. – Nastąpiły zmiany w strukturze społecznej i rodzinnej, spadła dzietność, jesteśmy świadkami atomizacji życia rodzinnego i zmiany stylu życia, kobiety coraz częściej też podejmują pracę zawodową i są coraz lepiej wykształcone – mówiła L. Tomaszewska. Opierając się na badaniach feminologicznych, wykazywała, że lepsze wykształcenie i praca kobiet nie musi być przyczyną odciągającą je od macierzyństwa i wychowywania dzieci. – To tylko jedna z wielu przyczyn, jak pokazują dane statystyczne. Chodzi więc o pogodzenie roli kobiety w życiu rodzinnym i zawodowym. Problemem na polskim rynku pracy jest brak elastyczności czasu pracy, niewielkie możliwości e-pracy w domu, w których jest uwzględniany wyróżnik względnej płci.
Przedstawiony opis roli i miejsca kobiet we współczesnym społeczeństwie stał się przyczynkiem do dyskusji na temat gender. – Dlaczego kobietom jest trudniej odnieść sukces zawodowy? Jakie są stereotypy i uprzedzenia wobec kobiet w pracy? – to niektóre z pytań postawionych w wykładzie dr Tomaszewskiej. – Nie ma powodu, aby za wszelką cenę udowadniać, że mężczyźni i kobiety są z natury identyczni, a różnice wynikają jedynie z odmiennej socjalizacji. Nie ma powodu uważać, że cechy przeważające u jednej płci są bardziej wartościowe niż te, które przeważają u drugiej. Przez gender rozumiemy płeć kulturową, która nie neguje płci biologicznej – wyjaśniała L. Tomaszewska.
– Nie ma sporu w rozumieniu, że mężczyzna i kobieta w swojej godności są sobie równi. Wzorem dla nas jest zawsze Pan Jezus, który jak nikt inny patrzył na kobiety i doceniał je. Dziś trzeba docenić ich geniusz nie tylko w słowach, ale też w polityce społecznej. Niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, gdy pod pojęcie "gender” podpinane są skrajne interpretacje ideologiczne. Im mówimy "nie”, dlatego w dyskusji warto zawsze wyjaśnić, co rozumiemy pod tym pojęciem – zwraca uwagę ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.
– Dawniej uważałam, że ruchy kobiece pomogą kobietom, a tymczasem zatrzymały się na sprawach ideologicznych. Większym problemem jest, że występuje brak szacunku nie tyle dla kobiety, ile dla człowieka jako takiego. Dobrze, że mówi się o kobietach, ich zasługach, talentach i możliwościach, bo tego domaga się zwykła sprawiedliwość. Temat ten jest medialnie chwytliwy i sprzedaje się, bo jest sensacją. W taki sposób przedstawiają go media. A tym czasem najważniejszy jest szacunek Polaków do Polek. Nie poprawiajmy Pana Boga! – to niektóre z głosów w dyskusji w sali.
Spotkaniu towarzyszył protest przedstawicieli płockiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy rozwinęli na sali manifest: "Nie dla gender”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.