Watykan przeciwko gender

Równe prawa i godność ludzka przysługujące kobietom w tym samym stopniu co mężczyznom nie oznaczają, że różnica płci nie ma charakteru rzeczywistego. Przypomniał o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Genewie na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Abp Silvano Tomasi zabrał głos 19 czerwca podczas całodziennej dyskusji poświęconej prawom kobiet.

Watykański dyplomata podkreślił na wstępie, że debata na temat praw kobiet jest jak najbardziej aktualna. W wielu częściach świata są one bowiem łamane, a same kobiety padają ofiarą zbrodniczych praktyk, jak niewolnictwo czy przemoc seksualna. Jest to szczególnie drastyczne w sytuacjach otwartych konfliktów. Abp Tomasi zaznaczył, że nie wolno tolerować sytuacji, w których kobiety są traktowane jak „podludzie”. Przysługuje im bowiem ta sama godność co mężczyznom, choć różnica płci ma charakter komplementarny. Akcent kładziony na równość płci nie może zatem zaprzeczać ich różnicy – stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. – Wręcz przeciwnie, rozróżnienie między mężczyzną a kobietą wzywa nas do uznania wyjątkowości tych różnic oraz pozytywnego wzajemnego uzupełniania się między nimi. Ideologie, które próbują wymazać to rozróżnienie, aby osiągnąć jakiś „pozapłciowy wspólny mianownik”, ostatecznie umniejszają wartość obu płci. Abp Tomasi ostrzegł, że popadanie w takie skrajności, jak sprowadzająca płeć do kwestii ról społecznych teoria gender czy propozycja swoistej „emancypacji” kobiet z właściwych im atrybutów, może w sumie wyrządzić niedźwiedzią przysługę rozumieniu prawdziwej roli kobiety w społeczeństwie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ikar
  22.06.2015 20:55
  Gender działa na zasadzie "przyjdzie walec i wyrówna" bez zastanowienia, co zostawi za sobą.
 • Jozue
  07.08.2015 13:15
  „Wszyscy bowiem jesteście synami Bożymi przez wiarę Chrystusa Jezusa. Bo wszyscy, którzyście zostali ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani niewiasty. Albowiem wszyscy wy jedno jesteście w Chrystusie Jezusie” (Gal. 3, 26—28). Czyżby niewiasty przyjmując wiarę, płci się wyzbywały? Nie, ale odnowienie się według obrazu Bożego dokonuje się w dziedzinie, gdzie nie ma różnicy płci, to jest „w duchu umysłu”.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »