Za około trzy lata Świątynia Opatrzności Bożej będzie gotowa na przyjęcie wiernych – szacuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Według obliczeń, aby otworzyć Świątynię, potrzeba jeszcze ok. 60 mln. zł.
- Dziękuję wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego wotum marodu, które będzie służyło także innym pokoleniom – mówił kard. Nycz podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano postępy prac budowlanych oraz przedstawiono szczegóły VII Święta Dziękczynienia.
Jak poinformował Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, nastąpił ogromny postęp w pracach. Rozpoczęła się budowa północnych schodów zewnętrznych. Będą to najdłuższe schody w Warszawie, co może być - jak stwierdził - istotną informacją dla nowożeńców. Schody będą wykonane z granitowych bloków, na podbudowie żelbetowej. Granit wykorzystany przy budowie pochodzi z kopalni „Zimnik”, z okolic Strzegomia. Marcin Adamczewski, dyrektor biura budowy poinformował, że schody stworzy 10 stopni o szerokości 35 cm. Będą one rozciągnięte na długość 42 metrów, po łuku. Schody będą gotowe na tegoroczne Święto Dziękczynienia.
Zdaniem kard. Nycza, ubiegły rok należy uznać za bardzo udany. W tym roku rozpoczęte prace także przebiegają bardzo pomyślnie, a schody są wizualizacją tych postępów. - Mam nadzieję, że ludzie to zobaczą! – mówił metropolita warszawski.\
Aby można było wejść do Świątyni, gotowe muszą być posadzka, ołtarz, muzeum i Panteon Wielkich Polaków. Prace potrwają jeszcze około 3 lat. Kard. Nycz powiedział, że dokończenie wnętrza zostawia przyszłym pokoleniom. - Nie będziemy szli na wyścigi, wykończenie wnętrz kościelnych nie znosi pośpiechu – mówił metropolita warszawski. Dodał też, że gdyby w 2016 roku papież Franciszek był w Polsce i przyjechał do Warszawy, to chciałby żeby zobaczył Świątynię już z ludźmi w środku.
Przez rok na budowę Świątyni udaje się zgromadzić ok. 20 mln. zł. Do wkładu własnego dochodzi dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, które zobowiązało się do wspomagania 1/3 tego obiektu wyodrębnionej od części religijnej, czyli Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Jest to zamierzone przez nas dzieło kultury. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ci dwaj Polacy, którzy dźwigali na swoich ramionach w znacznej części historię i losy Polski, zasługują na to nie tylko ze względów duchowych, religijnych czy prestiżowych, ale ze względów wprost patriotycznych. To, co zrobili dla ludzi w Polsce jest sprawą ponadreligijną i ponadkościelną. Dziękuję, że rząd RP się w to włączył i możemy wspólnie uhonorować tych wielkich Polaków – mówił kard. Nycz.
W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obecnie prowadzone są prace nad poziomą elewacją muzeum od strony północnej. Elewacja ze wszystkich czterech stron ma być dokończona jeszcze w tym roku. Kolejny etap to montaż instalacji elektrycznej, sanitarnej oraz wentylacji i ogrzewania.
Zbiórka na budowę Świątyni odbędzie się tradycyjnie podczas Święta Dziękczynienia, które w tym roku przypada w niedzielę, 1 czerwca. Tegoroczne świętowanie będzie miało charakter szczególny, będzie bowiem jednym z pięciu ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II.
VII Święto Dziękczynienia rozpocznie uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Marsz przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas Mszy św. kard. Nycz dokona Aktu Zawierzenia i Dziękczynienia. Msza rozpocznie się w samo południe. Metropolicie warszawskiemu będą towarzyszyli biskupi z całego kraju oraz kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Udział w Eucharystii zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.
Jak co roku, organizatorzy przygotowali rodzinne atrakcje, m.in. Miasteczko dla Dzieci, grę rodzinną „Jan Paweł II – święty dookoła świata”. Po raz pierwszy dzieci będą mogły zobaczyć ruchomy „Teatrzyk XXI”, który przedstawi 24 sceny biblijne i historyczne.
W Panteonie Wielkich Polaków będzie możliwość modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II. Podczas świętowania na Polach Wilanowskich wierni będą mogli zobaczyć postępy prac w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej, w tym - przestrzeni muzealnej. Będzie także można wejść na teren budowy.
Święto Dziękczynienia nabiera charakteru ogólnopolskiego. 1 czerwca w kościołach w całym kraju będzie czytane słowo kard. Nycza, Telewizja Polska będzie transmitować Mszę św. z Wilanowa. Odbędzie się także zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.