Reklama

Z całego świata do Piekar Śląskich

Kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn ze Śląska, Małopolski, Podhala, a także Niemiec, Belgii, Zambii i... Peru zapełniło wzgórze kalwaryjskie w Piekarach Śl. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił kard. Zenon Grocholewski.

Reklama

Zaznaczył, że rodzina musi pozostać ostoją dla wszystkich jej członków pośród niszczycielskich prądów świata i bolesnych doświadczeń. - Czekamy na start Karty Dużej Rodziny, na początku stycznia jej szybkie uruchomienie zostało obiecane - przypomniał arcybiskup.

Pokazując jak ważnym elementem tożsamości każdego człowieka, każdego mężczyzny jest jego ojcowizna, czyli miejsce na ziemi, skąd wywodzą się jego korzenie, przypomniał tragiczną kartę z historii Górnego Śląska. Była nią w 1945 r. "wywózka" tysięcy mieszkańców tej ziemi do niewolniczej pracy w ZSSR. Metropolita odniósł się także do kryzysu w górnictwie. Podkreślił potrzebę wzajemnego dialogu oraz jasnej deklaracji rządu w sprawie oparcia bezpieczeństwa energetycznego na własnych surowcach. Zachęcił do zorganizowania debaty przy okrągłym stole w sprawach górnictwa i całego regionu (więcej o przemówieniu abp. Skworca znajdziesz tutaj).

Odtworzono także fragment nagrania z przemówienia św. Jana XXIII do pielgrzymów w Piekarach 26 maja 1963 r.

Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Kiedy na powitanie wybrzmiało potężne "Szczęść Boże!", które trzykrotnie dobyło się z tysięcy męskich gardeł, metropolita krakowski powiedział: - Te słowa zawierają w sobie siłę Ślązaków i program ich życia. Kard. Dziwisz podziękował Ślązakom za to, że ufundowali kaplicę piekarską w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie zawisła kopia obrazu M. B. Piekarskiej. - Nie zostawiajcie jej samej. Odwiedzajcie ją również w Krakowie - powiedział (więcej o słowach kard. Dziwisza do Ślązaków znajdziesz tutaj, a relację z poświęcenia kaplicy piekarskiej w Krakowie-Łagiewnikach tutaj).

Mszę na wzgórzu kalwaryjskim koncelebrowali także biskupi seniorzy - Jan Wieczorek z Gliwic, Tadeusz Rakoczy z Bielska-Białej, Stefan Cichy z Legnicy, Władysław Bobowski z Tarnowa i arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic. Byli też biskupi pomocniczy - bp Piotr Greger z Bielska i bp Rudolf Pierskała z Opola.

Homilię wygłosił kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Mówił o błogosławieństwie i niszczycielskiej mocy słowa. Kardynał zwrócił uwagę, że opanowanie języka pozwala nam kierować sobą, a słowem można uczynić bardzo dużo dobrego. - Czy ktokolwiek z nas nie doznał w swoim życiu dobroczynnej mocy przyjaznego słowa, zwłaszcza w chwilach trudnych? - pytał. Jednak słowem można czynić dużo dobrego, ale i słowem można czynić także dużo zła. - Najwięcej grzechów popełnia się chyba językiem - zauważył piekarski kaznodzieja (cały tekst homilii znajdziesz tutaj).

Pielgrzymkową nowością było odczytanie modlitwy wiernych po śląsku. Pomysł ma być kontynuowany podczas kolejnych pielgrzymek. Po Mszy św. odbyła się godzina młodzieżowa, w której wziął udział abp Ignatious Chama (relację z niej znajdziesz tutaj).

Podczas pielgrzymki swoje stanowisko mieli rozłożone organizatorzy akcji „Stop pedofilii”. Zebrali ok. 2,7 tys. podpisów przeciw nowym programom nauczania, które wprowadzone do szkół mogą zagrażać dzieciom i całym rodzinom. Byli również przedstawiciele inicjatywy „Tato.net”, która pomaga mężczyznom stawać się stuprocentowymi ojcami. Trwała też akcja zbierania bazy dawców szpiku kostnego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama