O swojej zakończonej w poniedziałek wieczór pielgrzymki do Ziemi Świętej mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że była ona „prawdziwą łaską Pana”.
Dodał, że chciał zanieść „słowo nadziei”, ale także otrzymał je w zamian od tamtejszych chrześcijan. Mówiąc o ciągle istniejących podziałach między chrześcijanami Franciszek prosił o przebaczenie za to, co uczynili katolicy, by spowodować ten podział. Zaapelował, by modlitwa całego Kościoła wspierała drogę ku jedności chrześcijan i do pokoju w Ziemi Świętej. Na placu św. Piotra katechezy Franciszka wysłuchało około 50 tys. wiernych.
Ojciec Święty przypomniał, iż głównym celem tej pielgrzymki była 50. rocznica historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. Stanowiła ona szczególnie ważne wydarzenie na trudnej drodze ku jedności wszystkich chrześcijan. Stąd punktem kulminacyjnym tej wizyty było spotkanie z patriarchą Bartłomiejem. Wspólna modlitwa przy Grobie Jezusa uświadomiła nie tylko gorycz podziału, ale także pozwoliła usłyszeć głos Chrystusa, „który pragnie, aby wszystkie Jego owce stanowiły jedną owczarnię. Odczuliśmy pragnienie uzdrowienia nadal otwartych ran i stanowczego kontynuowania drogi do pełnej komunii” - stwierdził Franciszek. Następnie powiedział: "Po raz kolejny, tak jak czynili to moi poprzednicy, proszę o przebaczenie za to, co uczyniliśmy, by spowodować ten podział. I proszę Ducha Świętego, aby nam pomógł w uleczeniu ran, jakie zadaliśmy innym braciom".
Papież przypomniał, że wiele razy podczas tej pielgrzymki apelował również o pokój w Ziemi Świętej, wzywając chrześcijan, by podejmowali gesty pokory, braterstwa i pojednania, i stawali się ludźmi czyniącymi pokój. Zaapelował również do wspólnoty międzynarodowej o spieszenie z pomocą humanitarną dla uchodźców, zaś władze poszczególnych odwiedzanych krajów by starały się o załagodzenie napięć na Bliskim Wschodzie. Najbardziej wymownym gestem było zaproszenie prezydenta Izraela i prezydenta Palestyny do Watykanu, żeby modlić się o pokój – przypomniał papież.
Franciszek podkreślił, że trzecim celem jego pielgrzymki było umocnienie w wierze wspólnot chrześcijańskich Ziemi Świętej i wyrażenie wdzięczności całego Kościoła za obecność chrześcijan w tym obszarze i na całym Bliskim Wschodzie. Dodał, że „działają oni na rzecz pojednania i przebaczenia, przyczyniając się do wspólnego dobra społeczeństwa”. Zaapelował o solidarność z nimi, o modlitwę całego Kościoła, aby wspierała drogę ku jedności chrześcijan i pokoju w Ziemi Świętej.
Zwracając się do Polaków papież powiedział:
- Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, dzisiaj pragnę szczególnie podziękować wam za duchowe wsparcie w dniach mego pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Proszę was nadal o modlitwę za wszystkich, którzy mieszkają w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Niech ten region świata cieszy się pokojem i braterstwem, które nam wszystkim darował nasz Pan, Jezus Chrystus. Z serca wam błogosławię.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.