Św. Jan Paweł II patronem Ełku

Św. Jan Paweł II będzie patronem miasta Ełku na Mazurach. Watykański dekret w tej sprawie zostanie odczytany w sobotę podczas uroczystego nabożeństwa kończącego peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej.

Decyzja Watykanu jest odpowiedzią na inicjatywę grupy mieszkańców Ełku, którą poparły władze tego miasta. Pod obywatelskim wnioskiem o wszczęcie procedury ustanowienia papieża Polaka patronem Ełku podpisało się ponad 4 tys. osób. Podpisy zbierano pod koniec ub. roku po niedzielnych nabożeństwach w większości parafii. Akcję zorganizowały miejscowe środowiska katolickie.

Organizatorzy akcji napisali we wniosku do rady miejskiej, że znalezienie się w gronie papieskich miast będzie dla ełczan nobilitacją i powodem do dumy. W ich ocenie liczba podpisów poparcia jest dowodem na społeczne oczekiwanie takiego rozstrzygnięcia. Podkreślali też, że św. Jan Paweł II jest niekwestionowanym autorytetem, zarówno dla katolików jak i osób innych wyznań, a także niewierzących.

Przypominali, że to właśnie Jan Paweł II powołał diecezję ełcką, a podczas wizyty w tym mieście odprawił mszę, w której uczestniczyło 300 tys. ludzi - było to największe zgromadzenie w historii miasta. Ich zdaniem uhonorowanie papieża patronatem byłoby formą dziękczynienia za jego kanonizację.

W styczniu ełcka rada miejska jednogłośnie poparła inicjatywę grupy mieszkańców. W przyjętym wtedy oświadczeniu radni zaproponowali, aby 8 czerwca stał się corocznym dniem patrona miasta na pamiątkę papieskiej pielgrzymki do Ełku w 1999 roku. Lokalny samorząd zajął się obywatelskim wnioskiem w tej sprawie, bo zgodnie ze statutem miasta mieszkańcy mogą wnosić pod obrady własne projekty uchwał.

W przeddzień głosowania radni otrzymali list od przedstawicieli ełckich parafii chrześcijan baptystów, ewangelicko-metodystycznej i prawosławnej. Duchowni tych wyznań napisali, że Ełk był od wieków "domem wielu narodów i kultur", a pomysł uczynienia patronem miasta reprezentującego tradycję katolicką Jana Pawła II, odbierają "jako próbę dzielenia mieszkańców Ełku na ważniejszych i tych mniej ważnych".

Zwrócili też uwagę, że kult i uwielbienie winny być skierowane na osobę i dzieło Jezusa Chrystusa i tego - jak zauważyli - pilnował papież, który "nie stawiał na piedestale własnej osoby". "Dlatego uważamy, że uczynilibyśmy Janowi Pawłowi II niewyobrażalną krzywdę, czyniąc Go patronem miasta wbrew wyznawanym przezeń wartościom ewangelii i ekumenii" - napisali.

Po poparciu wniosku mieszkańców o ustanowienie patrona, władze miasta zwróciły się do bp. ełckiego Jerzego Mazura o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie. Wniosek za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski przesłano do Watykanu. Pod koniec maja dekret zatwierdzający wybór patrona wydała - z upoważnienia papieża Franciszka - Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dokument - mający moc bulli papieskiej - uznaje św. Jana Pawła II "Patronem i Orędownikiem u Boga dla Miasta Ełku.

Odczytanie watykańskiego dekretu nastąpi w sobotę przed południem podczas uroczystego nabożeństwa w Ełku, kończącego peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w tej diecezji i połączonego z dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II. Celebrantem będzie abp warmiński Wojciech Ziemba, a okolicznościowe kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Po południu kopia jasnogórskiego obrazu po raz pierwszy w swojej historii wypłynie na Wielkie Jeziora Mazurskie, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie żeglarzy. Ta część obchodów zacznie się procesją do portu w Giżycku, skąd obraz zostanie przewieziony statkiem do Rydzewa. Podczas rejsu po jeziorze Niegocin mają mu towarzyszyć jachty i inne jednostki pływające. Na pokładzie odbędzie się nabożeństwo w intencji wodniaków i turystów wypoczywających na Mazurach, a na wodę zostaną wypuszczone "wieńce pamięci".

Podobne uroczystości zaplanowano wieczorem w Mikołajkach. Obraz wypłynie statkiem na jezioro Mikołajskie i Śniardwy. Po drodze wierni będą modlić się za wszystkich żeglarzy i tych, którzy stracili życie na wodzie. Przewidziano puszczanie na wodę zniczy i oddawanie zmarłym honorów przez załogi jednostek uczestniczących w rejsie.

Ełk nie jest pierwszym polskim miastem, które wybrało na patrona św. Jana Pawła II, wcześniej zrobiły to Wadowice, Oborniki Wielkopolskie, Świdnica i Bełchatów. W tradycji katolickiej akt uzyskania "patrona u Boga" oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »