Jan Paweł II został ogłoszony patronem Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Poinformował o tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko. Z udziałem przedstawicieli 84 krajów świata w podmadryckim Escorialu zakończyło się spotkanie przygotowujące to sierpniowe wydarzenie.
Kard. Ryłko podkreślił, że Jan Paweł II zawsze uważał się za „przyjaciela młodzieży”. Wyraził radość, że mógł przekazać delegatom wiadomość o ogłoszeniu Papieża patronem Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Stało się to możliwe po wyznaczeniu daty beatyfikacji przez Benedykta XVI. Uczestnicy przyjęli wiadomość na stojąco, ze wzruszeniem i długimi oklaskami.
Komitet Centralny Światowych Dni Młodzieży w Madrycie udzielił szczegółowych informacji na temat noclegów i wyżywienia, wiz, transportu, a także oficjalnej strony internetowej. Zwrócono uwagę, że władze publiczne nie pokrywają kosztów organizacyjnych spotkania w Madrycie. Światowe Dni Młodzieży „finansują się same”, tzn. głównie dzięki kwocie, którą wpłacają uczestnicy, a także poszczególne osoby i instytucje. Komitet Centralny spodziewa się, że do Madrytu przybędzie ok. 2 mln osób, jedna czwarta biskupów z całego świata oraz ponad 5 tys. dziennikarzy. Delegaci odwiedzili Cuatro Vientos, gdzie odbędzie się główne spotkanie Papieża z młodzieżą. Zostali także przyjęci przez burmistrza Madrytu. “Światowy Dzień Młodzieży nie jest jednym wydarzeniem więcej, ale będzie on autentycznym doświadczeniem życiowym dla tysięcy młodzieży pochodzącej z całego świata” – powiedział Alberto Ruiz Gallardón. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby każdy czuł się jak u siebie w domu oraz by Madryt stał się najlepszą siedzibą Światowych Dni Młodzieży.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.