Wszystkie narody powinny mieć dostęp do badań i kształcenia oraz móc cieszyć się zdobyczami nauki. Okazją do tego stwierdzenia było dla Papieża spotkanie z uczestnikami szkoły letniej organizowanej przez Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (1-27 czerwca).
Odbywająca się w Castel Gandolfo impreza zgromadziła 25 studentów i młodych pracowników naukowych z 23 krajów. Tym razem towarzyszyło jej hasło: „Galaktyki: bliskie i dalekie, młode i stare”. Jak zauważył Franciszek, watykańska szkoła astrofizyki staje się praktycznym miejscem i modelem współpracy i dialogu młodych naukowców z różnych środowisk, zjednoczonych w poszukiwaniu prawdy.
„Ta prosta i konkretna inicjatywa ukazuje, w jaki sposób nauki mogą być stosownym i skutecznym narzędziem wspierania pokoju i sprawiedliwości – stwierdził Papież. – Również dlatego Kościół angażuje się w dialog z naukami, wychodząc od światła rzucanego przez wiarę. Jest bowiem przekonany, że wiara może poszerzyć perspektywy rozumu, ubogacając go. W tym dialogu z naukami Kościół raduje się ze wspaniałego postępu naukowego, uznając olbrzymi potencjał, jakim Bóg obdarzył ludzki umysł (por. Evangelii gaudium 238, 243), niczym matka, która cieszy się i słusznie jest dumna, gdy jej dzieci wzrastają «w mądrości, latach i łasce» (Łk, 2, 52)”.
Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że zaledwie niewielka część ludzkości ma dostęp do takich zdobyczy naukowych, jak uczestnicy letniej szkoły astrofizyki w Castel Gandolfo. Dlatego zachęcił młodych astronomów do dzielenia się zdobytą tu wiedzą i doświadczeniem ze swymi rodakami w krajach pochodzenia.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.