Wszystkie narody powinny mieć dostęp do badań i kształcenia oraz móc cieszyć się zdobyczami nauki. Okazją do tego stwierdzenia było dla Papieża spotkanie z uczestnikami szkoły letniej organizowanej przez Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (1-27 czerwca).
Odbywająca się w Castel Gandolfo impreza zgromadziła 25 studentów i młodych pracowników naukowych z 23 krajów. Tym razem towarzyszyło jej hasło: „Galaktyki: bliskie i dalekie, młode i stare”. Jak zauważył Franciszek, watykańska szkoła astrofizyki staje się praktycznym miejscem i modelem współpracy i dialogu młodych naukowców z różnych środowisk, zjednoczonych w poszukiwaniu prawdy.
„Ta prosta i konkretna inicjatywa ukazuje, w jaki sposób nauki mogą być stosownym i skutecznym narzędziem wspierania pokoju i sprawiedliwości – stwierdził Papież. – Również dlatego Kościół angażuje się w dialog z naukami, wychodząc od światła rzucanego przez wiarę. Jest bowiem przekonany, że wiara może poszerzyć perspektywy rozumu, ubogacając go. W tym dialogu z naukami Kościół raduje się ze wspaniałego postępu naukowego, uznając olbrzymi potencjał, jakim Bóg obdarzył ludzki umysł (por. Evangelii gaudium 238, 243), niczym matka, która cieszy się i słusznie jest dumna, gdy jej dzieci wzrastają «w mądrości, latach i łasce» (Łk, 2, 52)”.
Ojciec Święty zwrócił też uwagę, że zaledwie niewielka część ludzkości ma dostęp do takich zdobyczy naukowych, jak uczestnicy letniej szkoły astrofizyki w Castel Gandolfo. Dlatego zachęcił młodych astronomów do dzielenia się zdobytą tu wiedzą i doświadczeniem ze swymi rodakami w krajach pochodzenia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.