Posłowie uchwalili we wtorek trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Ich główne założenia to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.
Sejm, dzięki głosom PO i PSL, uchwalił nowelizacje ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.
Posłowie przyjęli też 6 z 21 zgłoszonych podczas drugiego czytania poprawek. Większość poprawek zgłosił klub PiS i te zostały odrzucone. Poparcie uzyskała natomiast poprawka klubu PSL dot. rozszerzenia kompetencji pielęgniarek i położnych. Przyjęto też m.in. poprawkę PO, która określa kryteria, jakimi ma kierować się dyrektor oddziału NFZ, sporządzając plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej do czasu ogłoszenia pierwszych regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego.
Głosowanie nad projektami i zgłoszonymi poprawkami trwało niecałą godzinę i było przerywane licznymi pytaniami posłów PiS, TR i SLD, którzy zarzucali rządowym projektom, że wcale nie skrócą kolejek. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w odpowiedzi pytał posłów opozycji, czy są za skróceniem kolejek, czy przeciw. "To prosty wybór, tu nie trzeba dużo myśleć, powinno się udać" - apelował.
Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.
Zmienić ma się także rola NFZ; wycena z NFZ przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.