Chilijscy biskupi mówią "nie" homomałżeństwom

Związek między mężczyzną i kobietą gwarantuje naturalną stabilność małżeństwa.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile stanowczo sprzeciwiła się próbie prawnego zrównania w tym kraju związków homoseksualnych z małżeństwem. Po raz kolejny hierarchowie podkreślili, że tylko związek między mężczyzną i kobietą gwarantuje naturalną stabilność małżeństwa. Według Biblii i nauczania Kościoła ma też dwie charakterystyczne i nierozłączne cechy: wymiar jedności mężczyzny i kobiety oraz powołanie do prokreacji.

Chilijscy biskupi wskazują, że związków jednopłciowych nie można wyposażać w takie same przywileje prawne jak małżeństwo. Ma ono bowiem w założeniu być początkiem nowej rodziny i przekazać dar życia. Tylko zatem związek, który spełnia te kryteria i staje się w ten sposób podstawową komórką społeczną, powinien cieszyć się wsparciem i ochroną państwa.

„Jeśli dwie osoby chcą żyć razem i dzielić swoje dobra, jeśli chcą się zatroszczyć o dziedziczenie po sobie, mogą to zrobić bez żadnych nowych ustaw. Niezależnie od nowego prawa uważamy, że trzeba zatroszczyć się o tę grupę, chociaż pozostającą w mniejszości, by ludzi ci byli szanowani i nie dyskryminowani ze względu na swój status. Mogą zatem otrzymać podstawowe prawa do związku, ale nigdy nie do małżeństwa” – piszą w oświadczeniu biskupi Chile. Wskazują również, że małżeństwo, jako podstawowa komórka społeczna, cieszy się ochroną gwarantowaną przez konstytucję.

W tej samej deklaracji chilijscy hierarchowie sprzeciwili się rządowym planom wprowadzenia niekaralności aborcji. Zaapelowali, by dyskusji na ten temat nie zdominowały żadne ideologie ani populizm, ale by w ich centrum znalazła się istota ludzkiego życia. Przypomnieli także prawo i obowiązek rodziców do decydowania o wyborze najlepszej dla ich dzieci edukacji, w zgodzie z własnymi przekonaniami i wyznawanymi wartościami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
wiecej »