Rozmowy mają dotyczyć osób, które w czasie konfliktu między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) ucierpiały wskutek przemocy i łamania praw człowieka.
Kolejna tura negocjacji pokojowych rozpocznie się w Hawanie 16 sierpnia. Do tej fazy rozmów może włączyć się także Kościół. Specjalne zaproszenie w tej sprawie złożyli negocjatorzy obydwu stron biorących udział w hawańskich rozmowach. „Zapraszamy Konferencję Biskupów Kolumbii, by towarzyszyła nam w tym procesie. Niech wniesie do niego swój wkład i będzie gwarantem wypełnienia podjętych zobowiązań” – czytamy w specjalnym komunikacie. Ze swej strony hierarchowie na oficjalnej stronie internetowej episkopatu wyrazili stronom konfliktu gotowość wsparcia przy identyfikacji ofiar i opracowaniu zasad ewentualnych odszkodowań. „Przyjmujemy to zaproszenie jako wezwanie do humanitarnego aktu, co czynimy z wielkim entuzjazmem” – stwierdził przewodniczący kolumbijskiego episkopatu abp Luis Augusto Castro Quiroga.
W negocjacjach ma wziąć udział dwunastoosobowa grupa ofiar. „Kryterium doboru tej delegacji to zrównoważenie, pluralizm i dobra wola” – stwierdza się w komunikacie. Osoby te powinny być wyłonione spośród bezpośrednich ofiar konfliktu i odzwierciedlać całą paletę popełnionych przestępstw związanych z łamaniem praw człowieka i naruszeniami międzynarodowego prawa humanitarnego.
Szacuje się, że w trwającym blisko pół wieku konflikcie straciło życie blisko 220 tys. ludzi, a ok. 25 tys. uznaje się za zaginionych. Bardzo trudno jest jednak dokładnie zidentyfikować wszystkie jego ofiary. W czasie niedzielnych obchodów święta niepodległości kraju 20 lipca kard. Rubén Salazar Gómez po raz kolejny wezwał do przywrócenia pokoju i do pojednania narodowego. Podobne wezwania wielokrotnie wystosowywała także Konferencja Episkopatu Kolumbii, zwłaszcza po rozpoczęciu w Hawanie negocjacji między rządem a partyzantami z FARC.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.