Dustin Hoffman kończy 79 lat

Zauważono go w "Absolwencie" i jego kariera nabrała tempa.

Dustin Hoffman 8 sierpnia kończy 79 lat. Urodził się w 1937 roku w Los Angeles w Kalifornii. Pochodzi z rodziny ukraińskich Żydów. Jego matka była pianistką, a ojciec scenografem. Starszy brat został adwokatem. Hoffman planował studiować medycynę. Po roku jednak ją rzucił i wstąpił do Pasenda Playhouse, by zostać aktorem.

Debiutował w sztuce Tak jest dla bardzo młodego człowieka w 1960 roku. Rok później wystąpił na Broadwayu w sztuce Kucharz dla pana generała. Następnie studiował w nowojorskim Actors Studio. Na początku lat 60. występował w programach i serialach telewizyjnych.

Jego debiutem kinowym był udział w komedii The Tiger Makes Out w 1967. Ale dopiero rola w Absolwencie uczyniła z niego gwiazdę. Grał on młodego mężczyznę Benjamina Braddocka, który kończy uczelnię z wyróżnieniem i zupełnie nie wie, co robić ze swoim życiem. Wplątuje się w romans ze starszą od siebie kobietą. Następnie poznaje jej córkę i się w niej zakochuje. I kłopoty zaczynają się piętrzyć. A Ben musi wypić piwo, które sam naważył. Film był zapisem zmian, które zachodziły w latach 60. XX wieku w Ameryce. Mike Nichols nie skupił się jednak na hippisowskiej wersji, a na znudzonej i pełnej hipokryzji klasie średniej.

wojtekredcore Absolwent (The Graduate) - 1967 - zwiastun - LektorPL

Właściwie bez echa przeszła rola Dustina Hoffmana w Małym wielkim człowieku, w którym wcielił się w rolę Jacka Crabba.Przywołuje on wydarzenia ze swojego długiego i niezwykłego życia, w którym był m.in. rewolwerowcem, osadnikiem, handlarzem, przewodnikiem, świadkiem bitwy pod Little Big Horn. Głównym motywem jest jednak adopcja chłopca przez Czejenów, która pozwoliła mu na doświadczenie obu kultur ówczesnej, XIX-wiecznej Ameryki. Jest to czarna komedia zawierająca wiele dramatycznych momentów.

SmutnySyn Rain Man Zwiastun PL

Jednym z lepszych jego filmów była też Sprawa Kramerów. Za postać Teda Kramera, który porzucony przez żonę (Meryl Streep) poświęca się wychowaniu sześcioletniego Billy'ego, dostał Oscara i Złoty Glob. Hoffman zagrał główną rolę w filmie Tootsie, który bawi po latach. Dał w nim także popis swoich aktorskich umiejętności, grając bezrobotnego aktora, który decyduje się na szalony krok, by dostać rolę w operze mydlanej. Warto przypomnieć także utwór Rain Man, w którym zagrał cierpiącego na autyzm Raymonda Babbitta. Film sprawił, że problem tej choroby znalazł się w centrum zainteresowania społecznego.

Jego ostatnie filmy to Po prostu miłość czy Poznaj naszą rodzinkę. Role Hoffmana można wymieniać bez końca. Wszystkie zdecydowanie zapadają w pamięć, bawią, wzruszają. Hoffman wyreżyserował także w 2012 roku film "Kwartet". Jest to historia czwórki śpiewaków operowych przebywających w domu spokojnej starości. Utwór zdecydowanie godny polecenia.

ifilmfilm KWARTET ZWIASTUN

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
wiecej »