Papieskie orędzie na dzień pokoju poświęcone będzie walce z procederem handlu ludźmi.
"Już nie niewolnicy lecz bracia" - to wyznaczony przez papieża Franciszka temat 48. Światowego Dnia Pokoju 1 stycznia 2015. Jak podkreślono w Watykanie Ojciec, Święty pragnie zwrócić uwagę na konieczność walki ze straszliwym procederem handlu ludźmi.
Ogłaszając ten temat Papieska Rada "Iustitia et pax" zaznaczyła, że niewolnictwo to nie tylko przeszłość. Jest to niestety zjawisko obecne także i dzisiaj. Przypomniano, że przed rokiem temat Dnia Pokoju brzmiał: "Braterstwo podstawą i drogą do pokoju". Jako dzieci Boże wszyscy mamy bowiem jednakową godność, będąc braćmi i siostrami. Niewolnictwo zadaje śmiertelny cios temu fundamentalnemu braterstwu, a tym samym pokojowi. "Pokój możliwy jest jedynie wówczas, kiedy każdy człowiek uznaje w drugiej osobie brata, lub siostrę, obdarzonych tą samą godnością" - podkreśliła watykańska dykasteria.
Papieska Rada "Iustitia et pax" zauważyła, że w świecie istnieje wiele ohydnych form niewolnictwa: handel ludźmi, przemyt migrantów, handel prostytucją, niewolnicza praca, wyzysk człowieka przez człowieka, zniewolenie kobiet i dzieci. Czerpią z tego korzyść poszczególne osoby i grupy ludzi. Wykorzystują one konflikty, kryzys gospodarczy i korupcję. "Niewolnictwo jest straszliwą otwartą raną na ciele współczesnego społeczeństwa, jest poważną raną na ciele Chrystusa!" - czytamy w watykańskim komunikacie.
Jednocześnie Papieska Rada "Iustitia et pax" wskazała, że aby skutecznie przeciwdziałać niewolnictwu trzeba nade wszystko uznać nienaruszalną godność każdej osoby ludzkiej, która musi być zakorzeniona w braterstwie. Braterstwo z kolei wymaga od nas odrzucenia wszelkich nierówności, pozwalających jednemu człowiekowi na zniewolenie drugiego. Wymaga od nas działania na rzecz budowania bliskości i wielkoduszności, prowadząc do procesu wyzwolenia i integracji, obejmujących każdego człowieka.
"Naszym celem jest budowanie cywilizacji opartej na równej godności wszystkich ludzi, bez dyskryminacji. Aby to osiągnąć potrzebne jest też zaangażowanie mediów, edukacji i kultury na rzecz nowego społeczeństwa charakteryzującego się wolnością, sprawiedliwością, a więc pokojem" - stwierdza Papieska Rada "Iustitia et pax".
Przypomniano, że Światowy Dzień Pokoju został zainicjowany przez papieża Pawła VI i jest obchodzony co roku 1 stycznia. Orędzie Ojca Świętego jest wysyłane do wszystkich ministerstw spraw zagranicznych świata i wskazuje linię dyplomacji Stolicy Apostolskiej na kolejny rok.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.