h

Wojna za miedzą

O aktualnej sytuacji na Ukrainie i solidarności z Ukraińcami z ks. dr. Stefanem Batruchem*, proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezesem Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, rozmawia ks. Rafał Pastwa.

Ks. Rafał Pastwa: Kiedy Ksiądz był ostatnio na Ukrainie?

Ks. Stefan Batruch: Trzy tygodnie temu.

Jest wojna?

Tak. Kilku moich bliskich znajomych zginęło na wschodzie Ukrainy.

To byli żołnierze czy cywile?

Zgłosili się dobrowolnie do armii. Wcześniej byli zaangażowani na Majdanie. To byli ludzie świadomi swojego postępowania. Byli gotowi zginąć za wolność kraju. Oddali życie za wartości. Bo to wojna o wartości. To nie jest tylko konflikt zbrojny. Na naszych oczach dokonuje się walka o przyszły charakter Europy. To nie bez znaczenia jakimi wartościami będą kierować się przywódcy państw europejskich, rządzący i politycy.

Jak wygląda aktualna sytuacja na Ukrainie?

Wojna trwa w obwodach donieckim i ługańskim. Krym został przejęty przez Rosję wcześniej. Ale te wydarzenia we wspomnianych obwodach dotyczą wszystkich mieszkańców kraju, choć w różnym stopniu.

Separatyści prorosyjscy wyglądają na dobrze uzbrojonych i przygotowanych…

W ostatnich latach rządów Janukowycza armia ukraińska została kompletnie zdemilitaryzowana i stała się niezdolna do prowadzenia działań wojennych. Teraz podejmowane są próby przebudzenia się armii ze stanu niebytu. Należy pamiętać, że w czasach rządów poprzedniego prezydenta głównodowodzący wojskami ukraińskimi byli Rosjanie. Armia była inwigilowana przez służby rosyjskie. Dlatego przegrane Ukraińców to efekt tego, że sami oficerowie armii ukraińskiej zdradzają i przechodzą na druga stronę. Czasami są przekupywani, ale często są wysłannikami Rosji.

A czy wschód Ukrainy jest rzeczywiście tak bardzo prorosyjski?

Nie jest to takie proste do wyjaśnienia. Do niedawna obowiązywał schemat totalnej lojalności władz lokalnych wobec Rosji, które prowadziły z mocarstwem interesy, oczywiście na wpół kryminalne. Z kolei ludność była zastraszana przez władzę. To stwarzało obraz, że całość społeczeństwa wschodniej Ukrainy jest prorosyjska i zainteresowana włączeniem tych terenów do Rosji. Natomiast ostatnie działania pokazały, że tak nie jest. Ta lojalność dotyczyła i dotyczy nadal jedynie niektórych polityków i biznesmenów. Społeczeństwo nawet rosyjskojęzyczne na wschodzie Ukrainy nie jest zainteresowane tym, by podzielić Ukrainę i ściślej związać się z Federacja Rosyjską. Tym zaskoczeni są politycy z Partii Regionów, ale i sam Putin.

A jak w konflikt zaangażowana jest zachodnia Ukraina?

Zachód Ukrainy był zaangażowany w to, co się działo na Majdanie. Po egzekucjach i rozstrzelaniu przez snajperów protestujących mężczyzn na Majdanie aktywiści poczuli się i wystraszeni, i zmęczeni. Z czasem się okazało, że cała Ukraina jest zaangażowana w wojnę, nie zostawiono tego problemu tylko mieszkańcom obwodu donieckiego i ługańskiego. Zachód Ukrainy wspiera te regiony od strony pomocy humanitarnej i militarnej.

Jak Ukraińcy odebrali fakt, że w Mińsku Poroszenko podał rękę Putinowi?

Społeczeństwo i media obserwują bacznie posunięcia Poroszenki. Takie gesty nie są przyjmowane z entuzjazmem. Ale obserwacja prezydenta nie jest wybiórcza. Ludzie widzą, że nie był to gest uległości. Zostało to uznane za jego mądrą strategię i taktykę, by nie eskalować napięcia.

Czy mamy do czynienia z powtórzeniem sytuacji jaka miała miejsce w Europie w latach 30-tych XX w.?

Myślę, że w dużym stopniu tak. Znamy to z opowiadań i książek historycznych. Może się komuś wydawać, że to się nie powtórzy. Ale trzeba być czujnym.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Środa
wieczór
11°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
wiecej »