Papież Franciszek odwiedzi Armenię w marcu 2015 roku – oświadczył 24 września w Eczmiadzynie bp Arszak Chaczatrian, kanclerz kurii patriarszej.
Zaznaczył, że będzie to wizyta zarówno kościelna, jak i państwowa, a jednym z głównych jej punktów będzie modlitwa dla uczczenia ofiar ludobójstwa Ormian, którego setna rocznica przypada w kwietniu przyszłego roku. Wiadomości tej nie potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stoicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. Zapewnił, że Ojciec Święty "nie ma w swych planach na przyszły rok podróży do Armenii". Zdaniem hierarchy stosunki między Ormiańskim Kościołem Apostolskim a Watykanem są obecnie bardzo ciepłe, a przyszłoroczna podróż papieża do Armenii będzie „kamieniem węgielnym na drodze do dalszego ich pogłębienia”. Biskup przypomniał, że poprzedni papież Jan Paweł II uznał ludobójstwo dokonane w 1915 na Ormianach i podkreślił, że Franciszek ma podobne podejście do tej sprawy.
41-letni hierarcha podsumował również wyniki V Ormiańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Kościelnych, które obradowało w duchowej stolicy tego kraju – Eczmiadzynie w dniach 18-21 września. Podkreślił, że głównym omawianym tam zagadnieniem była organizacja całorocznych obchodów 100. rocznicy ludobójstwa. Dodał, że najwyższe władze Kościoła zamierzają zorganizować 18 takich wydarzeń, z których dwa – błogosławieństwo Świętego Krzyżma i kanonizacja ofiar ludobójstwa – włączono do wykazu przedsięwzięć, które odbędą się na szczeblu państwowym.
„Oczekuje się, że katolikos wszystkich Ormian Garegin II weźmie udział w wydarzeniach międzyreligijnych, które będą organizowane w miastach z dużymi skupiskami Ormian, takich jak Waszyngton, Tebriz (w Iranie) czy Moskwa, jak również w ośrodkach religijnych bratnich Kościołów” – zapowiedział kanclerz kurii patriarszej.
Jednocześnie uchylił się on od oceny stopnia prawdopodobieństwa przywrócenia patriarchatu Cylicji w Sisie [obecnie jest to miasto Kozan z południowej Turcji – KAI], zaznaczając jedynie, że Eczmiadzyn będzie się ze wszystkich sił udzielał poparcia tej inicjatywie.
W dniach 25-27 września 2001 przebywał w Armenii św. Jan Paweł II z okazji 1700. rocznicy ogłoszenia chrześcijaństwa religią państwową w tym kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.